fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zasady projektowania sal widowiskowych

Do sal określanych mianem sali widowiskowej zalicza się między innymi sale kinowe, teatralne, amfiteatry czy opery.  Projektuje się je zgodnie z przepisami oraz wedle określonych norm. Po za spełnieniem samych wymagań miejsca te powinny być przyjazne dla osób pracujących w nich. Ponadto dostosowuje się również dla tych, którzy te miejsca odwiedzają w konkretnych celach.

Aspekty projektowania sal

Przy projektowaniu sal widowiskowych należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.  Pierwszy z nich to właściwości akustyczne na które wpływ ma między innymi kształt pomieszczenia. Z tego powodu przy projektowaniu kształtu sali należy przeanalizować bardzo wiele czynników. Wśród nich między innymi:wibracje, hałas,  izolacje i wiele wiele innych.  Kolejną częścią jest oczywiście scena  na której to wzrok skupiają setki a nawet tysiące osób odwiedzających te miejsca.  Projektując tę część należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej przeznaczenie. Różnego rodzaju widowiska mogą mieć różne wymagania co do warunków panujących na scenie. Projektant zapoznaje się z nimi oraz przystosowuje scenę tak by były przystosowane do więcej niż jednego rodzaju widowiska.

Sceny stosowane w obecnych czasach

W dzisiejszych czasach najczęstszym zastosowaniem cieszy się tak zwana scenę mobilna. W dość łatwy sposób możemy ją zmodyfikować. Składa się ona z pewnego rodzaju modułów, łączeń  przez co posiada kilka rodzajów rozwiązań konstrukcyjnych.  Scena nie tylko powinna przyciągać uwagę widzów ale również jak być miejscem przyjaznym i dobrze przystosowanym dla osób, które się na niej znajdują, występują(sceny zbyt szerokie i głębokie przeszkadzają zarówno w równomiernym nagłośnieniu widowni, jak i utrudniają wzajemne słyszenie się wykonawców, dlatego szerokość sceny nie powinna być większa od 20m, a głębokość od 13m. Jeśli sala nie ma specjalnie ukształtowanego sufitu nad sceną, należy przewidzieć elementy kierujące dźwięk). Z tego powodu powierzchnię sceny bardzo często pokrywa się materiałem antypoślizgowym.

Części sal widowiskowych

Jedną z głównych części sal widowiskowych jest widownia przy której projektowaniu należy w szczególności zwrócić uwagę na oczekiwania widzów. Przestrzeń ta powinna spełniać kilka ważnych aspektów takich jak bezpieczeństwo, dobra widoczność czy słyszalność.  Zasady projektowani mówią również o złożonej pojemności widowni, łatwości w przemieszczaniu się pomiędzy poszczególnymi sektorami. Oświetlenie samej widowni należy zaprojektować korzystnie dla widów,  także światła wychodzące od strony sceny nie powinny przeszkadzać widzom w uczestnictwie w widowisku.  Należy wziąć pod uwagę również wymogi i normy dotyczące ewakuacji w przypadku ewentualnego zagrożenia.

Przepisy a sale widowiskowe

Zgodnie z normą PD 7974-6:2004, prędkość poruszania się ludzi po drogach ewakuacyjnych, przedstawiana po poziomej drodze ewakuacyjnej nie może być mniejsza niż  1,2 m/s, a po pionowej drodze ewakuacyjnej w dół – 0,8 m/s, z kolei szybkość przechodzenia ludzi przez drzwi ewakuacyjne musi wynosić 1,3 osoby/s/metr czynnej szerokości otworu drzwiowego. Wszystkie te wytyczne podlegają ściśle określonym normom którym sprostać musi projektant przy zachowaniu wizualnej strony budynku. Prawidłowe zaprojektowanie sali wymaga dużej wiedzy, a przez to współpracy wielu ludzi, inżynierów, projektantów i specjalistów. Budynki te oddaje się do użytku tylko wtedy gdy spełniają wszystkie normy prawne, którym podlegają. Przy projekcie takiej sali ważne jest wszechstronne spojrzenie na pełną gamę zasad, którym projekt musi sprostać, a co za tym idzie, wgłębna analiza, a czasami wielorazowa modyfikacja.

Podziel się:

Jedna odpowiedź

  1. Bardzo ważne. Jakie są optymalne parametry kształtowania przestrzeni widowiskowych dla różnych rodzajów widowisk?

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com