fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozwiązanie przestrzenne budowli obejmuje powiązanie jej z otoczeniem, rozwiązania funkcjonalne pomieszczeń użytkowych, rozwiązania komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz nadanie określonego kształtu bryle budowli. http://www.uprawnienia-budowlane.com Po zaznajomieniu się z warunkami wynikającymi z informacji wejściowych (położenie działki, jej wielkość, różnice poziomów na działce w stosunku do ulicy, usytuowanie sieci instalacyjnych, wymagania inwestora dotyczące budynku: powierzchni, wielkości, usytuowania, wzajemnego powiązania poszczególnych pomieszczeń, technologii wykonania) rozpoczyna się wstępna faza projektowania, czyli rozwiązanie schematu funkcjonalnego (rysunkowe przedstawienie ciągu poszczególnych czynności, które mają być spełniane przez użytkownika projektowanego obiektu. Ustalenie pożądanych wzajemnych powiązań między pomieszczeniami, zgrupowanie w strefy funkcjonalne, pomiędzy którymi występują pewne interakcje, ich usytuowania w stosunku do stron świata, przewietrzania, wysokości i kształtu. Schemat funkcjonalny domu jest ramą funkcjonowania mieszkańców budynku. Powinien być całkowicie podporządkowany trybowi życia i codziennym aktywnościom. Do każdego z pomieszczeń dobrze jest określić przybliżoną wielkość lub wypisać ich wyposażenie. Kolejnym krokiem jest wynikająca ze schematu funkcji, dyspozycja przestrzenna. Jest to koncepcja z układem funkcjonalnym, na którą wpływ, oprócz schematu funkcjonalnego, mają regulacje prawne oraz inne czynniki wynikające z samej lokalizacji czy przyjętego konceptu. testy na uprawnienia budowlane 2021

Zasady projektowania pomieszczeń w budynkach mieszkalnych

Zasady projektowania pomieszczeń mieszkalnych

Istnieje kilka niezmiennych zasad:

−Każde mieszkanie bez względu na wielkość powinno mieć co najmniej kuchnię lub wnękę kuchenną, łazienkę, ustęp wydzielony lub (w mniejszych mieszkaniach) miskę ustępową w łazience, powierzchnię do składowania oraz do komunikacji.

−Kuchnia powinna być wyposażona co najmniej w trzon kuchenny, zlewozmywak oraz miejsce do ustawienia lodówki i do przygotowania posiłków.

− W łazience powinno być przewidziane zainstalowanie wanny (lub kabiny natryskowej), umywalki, miejsce na pralkę automatyczną oraz kosz na bieliznę

– Oświetlenie światłem dziennym powinno być we wszystkich pomieszczeniach (w mieszkaniach jednopokojowych dopuszcza się oświetlanie wnęki kuchennej światłem pośrednim).

Wymiary minimalne pomieszczeń

Minimalne wymiary niektórych pomieszczeń określone zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie usytuowania obiektów wynoszą odpowiednio:

*pokój sypialny 1-osobowy min. szer. 2,20 m,

*pokój sypialny 2-osobowy min. szer. 2,60 m,

*kuchnia w mieszkaniu 1-pokojowym min. szer. 1,70 m,

*kuchnia w mieszkaniu wielopokojowym min. szer. 2,30 m,

*pokój dzienny min. powierzchnia 16,0 m2 ,

*korytarz min. szer. 1,20 m, 9wysokość pomieszczeń min. 2,50 m.

Należy zauważyć, że wymagania te zostały zniesione, jednak nadal ich stosowanie zapewnia wygodne użytkowanie mieszkań projektowanych zgodnie z tymi zasadami.

Instalacje

*ogrzewanie, woda zimna i ciepła (ogrzewanie centralne lub indywidualnie),

*kanalizacja, wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna, gazowa, elektryczna (oświetleniowa lub dzwonkowa), telekomunikacyjna.

Pozostałe zasady

Kuchnie nie powinny być projektowane od strony zachodniej, sypialnie powinny być projektowane od strony wschodniej lub południowej. Pokoje dzienne –strona południowa lub zachodnia.

Mieszkanie dla osób starszych i o częściowym ograniczeniu sprawności ruchowej powinny być wyposażone w uchwyty pomocnicze. W mieszkaniach osób poruszających się na wózkach inwalidzkich wszystkie otwory drzwiowe powinny być o szerokości większej od 95 cm.

–  W mieszkaniu muszą być zapewnione warunki do:

*  utrzymania kontaktów między członkami rodziny,

*  utrzymania kontaktów z osobami spoza rodziny,

*  wychowywania dzieci,

*  pielęgnowania chorych,

*  pracy, nauki, majsterkowania, uprawiania hobby, zabawy,

*  przygotowania i spożywania posiłków,

*  utrzymania higieny osobistej,

*  utrzymania higieny otoczenia,

*  składowania i przechowywania przedmiotów.

– Można wyodrębnić części:

*  ogólną –związaną z utrzymaniem kontaktów międzyludzkich,

*  intymną –na potrzeby poszczególnych członków rodziny.

Prawidłowo zaprojektowane mieszkanie zapewnia możliwość bezkolizyjnego wykonywania różnych czynności przez członków rodziny co nazywa się strefowaniem, a mieszkanie takie –rozkładowe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com