fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zasady działania paneli fotowoltaicznych

Mówiąc o panelach fotowoltaicznych od razu należy rozróżnić je z  działaniem kolektorów słonecznych, ponieważ ich działanie całkiem się różni.

Kolektory np. podgrzewają wodę. W przypadku na przykład paneli fotowoltaicznych energię słoneczną przekształca się w energię elektryczną. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Montaż paneli fotowoltaicznych
Montaż paneli fotowoltaicznych

Na czym polega działanie fotowoltaiki?

Działanie fotowoltaiki polega na bezpośrednim przetwarzaniu światła słonecznego w energię elektryczną. Fotoogniwa są naświetlane przez słońce. Zawierają one krzem. Między jego górną i dolną warstwę powstaje różnica potencjałów, czyli napięcie. Aby uzyskać większe napięcie i większej mocy ogniwa łączy się je szeregowo lub równoległe w moduły fotowoltaiczne. Wielkość prądu wiąże się z nasłonecznieniem. Może być zwiększone przez równoległe łączenie modułów.

Moduły są umieszczone w obudowie chroniące je przed korozją oraz przed wilgocią i zanieczyszczeniami środowiska. Występują w postaci tzw. paneli. Umieszczone są na konstrukcjach mocujących z dołączonym do nich okablowaniem, nazywane są kolektorami fotowoltaicznymi. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Funkcjonalne działanie fotowoltaiki

Odpowiednio zaprojektowana instalacja PV może zaspokoić potrzeby całej standardowej rodziny. W ten sposób możemy liczyć na zasilenie urządzeń domowych, telewizora, komputera,  pralki, lodówki, suszarki, żelazka, a nawet oświetlenia domu. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Istnieje również możliwość, iż produkowana energia będzie sprzedawana, najczęściej latem, gdzie produkowane jest więcej energii w przeciwieństwie do okresu zimowego. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych o mocy elektrycznej do 40 kw nie wymaga  pozwolenia na budowę. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Mówiąc o układzie fotowoltaicznym, oprócz paneli w ich skład wchodzi  inwerter, który jest zintegrowany z wyłącznikiem  prądu stałego. Jednym z zadań jest przetwarzanie prądu stałego na przemienny o częstotliwości sieciowej 50 Hz. Prąd przetworzonym w inwerterze do zasilania może służyć do zasilania odbiorników prądu przemiennego, natomiast energia wytwarzana w panelach fotowoltaicznych może służyć bezpośrednio do zasilania odbiorników prądu. Powstała energia może być kumulowania również w baterii akumulatorów z której czerpie się w dowolnym momencie, gdy jest tylko potrzeba. Panele wyposażone są one w regulator ładowania, który umieszczony jest przy baterii akumulatorów, chroni je przed przeładowaniem.

 

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com