fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zaprawy do torkretowania

Zaprawy służące do torkretowania wykonane są z użyciem cementu portlandzkiego lub hutniczego z czystym piaskiem. Możliwe jest dodanie do nich środków uszczelniających. Wyróżniają się od innych zapraw bardzo dużą wytrzymałością oraz wodoszczelnością. Maszyną służącą do tego rodzaju zapraw jest torkretnicy inaczej zwanymi działką cementową. Składa się ona z dyszy połączonej ze sprężarką, która dostarcza sprężone powietrze. Zaprawa jest wyrzuca z dyszy z szybkością około 100 m/s. Taka prędkość powoduje silne przyleganie do wyprawianej powierzchni. Torkretnica zwiększa około 5krotnie wytrzymałość zaprawy.

Zaprawy do torkretowania

Zastosowanie torkretowania

Proces torkretowania możemy wykorzystać na wiele sposobów. Służy on między innymi do naprawy i wzmocnienia konstrukcji żelbetowych, do wytworzenia warstwy izolacyjnej w mostach żelbetowych oraz do wypraw w zbiornikach, jazach czy przegrodach wodnych.

Zwykłe zaprawy wapienne i cementowe

W przypadku stosowania zwykłych zapraw wapiennych lub cementowych należy pamiętać o ich znacznym współczynniku przewodności cieplnej wynoszącym X=0,7-M,0 kcal/mh°C. Czasami ta wartość jest nawet większa. Wiąże się to ze zjawiskiem przemarzania spoin cienkich ścian wymurowanych na tego rodzaju zaprawiaczach. To zjawisko możemy zauważyć poprzez osadzanie się wilgoci na powierzchniach wewnętrznych ścian w miejscach spoin. Bardzo dobrze przykładem ilustrującym to zjawisko jest dom z bloków pianobetonu o grubości 20cm. Bloki te ułożone są na zaprawie cementowej. W tym przykładzie w jednym z pokoi na tynku ujawniła się cała siatka spoin. Przez te spoiny mogą wystąpić znaczne straty ciepła. Innymi niepożądanymi efektami tego zjawiska są względy higieniczne oraz estetyczne. Da się jednak zapobiegać temu zjawisku. W miarę możliwości należy stosować do murowania zaprawy, których współczynnik przewodności cieplnej jest niewiele większy od współczynnika zasadniczego materiału. Najlepiej sprawdzą się do tego zaprawy cementowo-wapienne z lekkim kruszywem lub zaprawy przyrządzane podobnie do lekkich betonów.

Kruszywo o ciężarze objętościowym

Kruszywo o ciężarze objętościowym 0,55-r-1 T/m3 może być stosowane do zapraw cementowo-wapiennych. Takimi kruszywami może być żużel granulowany, oczyszczony żużel paleniskowy czy pumeks. Ziarna kruszywa powinny być zawarte w granicach sit 0,25-4 mm. Należy pamiętać o zachowaniu proporcji objętościowej cementu wynoszącej ciasto wapienne: żużel granulowany 1:1:6, 1:1:9, 1:2: 16.

Zaprawy z cementu glinowego

Zaprawy wykonane z cementu glinowego stosowane są, gdy zależy nam na bardzo szybkim wykonaniu robót. Takimi miejscami są fundamenty maszyn czy podmurowywania fundamentów, budowle narażone na działanie wód kwaśnych, budowle morskie czy roboty odbywające się przy mrozie, gdzie nie ma możliwości zamarznięcia zaprawy przed jej związaniem. Z powodu większej wytrzymałości wykorzystujemy o 10-20% mniej cementu niż w przypadku cementu portlandzkiego. Cement glinowy możemy łączyć z piaskiem. Mieszanie tych składników powinno być bardzo dokładne. Czas jaki powinniśmy na to poświęcić ze względu na dużą lepkość mieszaniny powinien wynosić dwa razy więcej niż w zaprawach z cementem portlandzkim. Ciekawym faktem jest, iż powinniśmy unikać mieszania cementu glinowego z portlandzkim. Z takiej mieszaniny powstaje produkt szybkowiążący, a co za tym idzie bardzo kruchy. Przykładowo gdy mieszanina jest w stosunku 1:1 zaczyna się ona wiązać już po kilku minutach. Jedynym słusznym wykorzystaniem tego połączenia jest próba zatamowania nagle ukazującej się wody.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com