fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym zajmuje się komisja kwalifikacyjna?

Komisja kwalifikacyjna to organ sprawdzający, czy przebieg praktyk zawodowych jest zgodny z obowiązującymi normami i przepisami. Aby jednak komisja była w stanie to zrobić, należy przedłożyć przed nią odpowiednie dokumenty. Należą do nich oświadczenie o odbyciu praktyk oraz zestawienie czynności wykonanych podczas praktyk projektowych i budowlanych. (testy uprawnienia budowlane)

Aby jednak rozpatrzenie przebiegu praktyk zawodowych było w ogóle możliwe, osoba ubiegająca się o uprawnienia budowlane musi spełnić pewne warunki. Przede wszystkim praktykant musi w trakcie trwania praktyk pełnić czynną, samodzielną funkcję techniczną. Jego prace nie mogą ograniczać się jedynie do częściowego uczestnictwa tylko w wybiórczych pracach na placu budowy.

Czas praktyki budowlanej powinien być adekwatny do stopnia trudności przebiegu budowy danej konstrukcji. Przez cały okres nauki, nad praktykami czuwa osoba do tego uprawniona. Ma ona za zadanie obiektywnie ocenić realny postęp zdobywania wiedzy i doświadczenia przez praktykanta. (programy do uprawnień budowlanych)

Prawa i obowiązki komisji egzaminacyjnej

Zadanie komisji kwalifikacyjnej polega przede wszystkim na ocenie prawidłowego przebiegu praktyk budowlanych. Jeśli tylko komisja wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości lub też coś wzbudzi jej członków niepokój członków, mają ona prawo wszcząć postępowanie dowodowe. Postępowanie dowodowe ma na celu ocenę rzeczywistego przebiegu praktyk. W przypadku, gdy wykryte zostaną wyżej wymienione rażące naruszenia, są one zgłaszane do odpowiednich organów ścigania.

Postępowanie dowodowe w przypadku rażących naruszeń

Do rażących naruszeń zalicza się między innymi wykrycie rozbieżności pomiędzy rzeczywiście pełnioną funkcją techniczną a tą opisaną w dokumentach. ( więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu )

Wykrycie i udowodnienie przez komisję rażących naruszeń wiąże się z ogromnymi konsekwencjami. Konsekwencje zostaną w takim wypadku wyciągnięte zarówno od praktykanta, jak i od osoby, która sprawuje pieczę nad przebiegiem praktyk. ( program na uprawnienia budowlane )

Warto również wspomnieć, że osoba kierująca praktykami wydaje stosowne dokumenty i oświadczenia pod odpowiedzialnością karną. Postępowanie dowodowe, które wykaże rażące naruszenia, jest zazwyczaj końcem kariery w kwestii prowadzenia zawodowych praktyk budowlanych

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com