fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wzmacnianie gruntów budowlanych – warunki

Wzmacnianie gruntów budowlanych wykonywane jest wówczas, gdy podłoże ma słabą nośność. W takim przypadku nie jest w stanie przejąć ciężaru budynku lub danego elementu i należy wzmocnić podłoże.

Zadanie polegające na wzmocnieniu podłoża gruntowego ma szczególne znaczenia dla bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto wykonać badania podłoża gruntowego. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić czy nadaje się ono do posadowania budynków. Jeśli natomiast podłoże wymaga wzmocnienia to na podstawie badań jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią metodę.

 

Czynniki wpływające na wybór metody

Wybór metody zależy od kilku czynników, a wśród nich:

  • warunki gruntowe,
  • wysokość zwierciadła wody
  • wstrząsy górnicze oraz inne sejsmiczne,
  • obciążenie spowodowane obiektem budowlanych jaki planujemy wykonać,
  • dopuszczalnym osiadaniem obiektu budowlanego
  • obciążeniem jakie powoduje posadzka,
  • istnienie obiektów sąsiadujących.

Wzmacnianie gruntu – metody

  1. Mikrowybuchy  – Jest to metoda ekstremalna. Polega ona na zagęszczeniu gruntu pod wpływem uwolnionej energii powstającej przy wybuchu. Stosuje się ją do wzmacniania podłoży pod konstrukcjami przemysłowymi lub drogami.
  2. Iniekcja. Jest to najczęściej stosowana metoda wzmacniania podłoża gruntowego. Polega ona na wstrzykiwaniu specjalnej substancji, która ma za zadanie stabilizację gruntu. Są to tzw. zastrzyki dogruntowe. W przypadku wykonywania tej metody ważne jest, aby wziąć pod uwagę stan materiału zalegającego we wzmacnianym podłożu. Zaobserwować bowiem można negartywny wpływ wykonywanych zastrzyków np. na zbrojenie, fundamenty lub betonowe konstrukcje.
  3. Ubijanie. Metoda ubijania jest chyba najłatwiejszą i najmniej inwazyjną metodą wzmacniającą podłoże gruntowe. Jest ona jednocześnie dość powierzchniowa, gdyż nie wnika dostatecznie głęboko w grunt.Stosowana jest głównie pod lekkie konstrukcje o małym znaczeniu. Polega ona na ubiciu gruntu przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.
  4. Iniekcja strumieniowa. Metoda ta jest uniwersalna. Polega na połączeniu wzmacnianego gruntu z odpowiednio dobranym zaczynem. Wprowadzany jest on w podłoże gruntowe pod ciśnieniem.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com