fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wykształcenie a uprawnienia budowlane

Oczywiście wybór wykształcenia jest kluczowy, jeżeli chcemy ubiegać się o uprawnienia budowlane. Dlatego też warto zastanowić się nad tym jeszcze na etapie wyboru studiów. Można na przykład zdecydować się na wybór inżynierii środowiskowej lub budownictwa (program na uprawnienia budowlane w wersji android). W celu zdobycia uprawnień kluczowe jest zaliczenie egzaminu na uprawnienia budowlane. Aby odpowiednio się do niego przygotować warto przerobić przynajmniej 1.5 tysiąca przykładowych pytań. W zdaniu egzaminu pomocna jest także praktyka zawodowa, którą kandydat zdobył w toku studiów lub później.

Wykształcenie a uprawnienia budowlane

Jaką uczelnię należy wybrać?

W tej kwestii odpowiedź jest następująca – należy wybrać uczelnię techniczną, politechnikę lub uniwersytet przyrodniczy. Studia należy ukończyć uzyskując tytuł magistra (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). W przypadku politechniki kandydat może zdecydować się na wybór takich kierunków jak: inżynieria środowiskowa, budownictwo, elektryka i telekomunikacja. Z kolei na uniwersytecie przyrodniczym można wybrać kierunek inżynieria środowiska.

Ważnym aspektem jest to, że jeśli student podejmie pracę dorywczą już w czasie studiów, wówczas będzie miał możliwość zdobycia bezcennej praktyki. Może przykładowo pracować w charakterze asystenta projektanta.

Zagadnienia związane z praktyką zawodową

Istotnie zdobycie uprawnień budowlanych bez odbycia praktyki zawodowej jest po prostu niemożliwe. Tutaj należy pamiętać o właściwym doborze opiekuna praktyki. Otóż taka osoba musi pełnić przy obiekcie funkcję techniczną (program z aktami na uprawnienia budowlane). W związku z tym opiekunem praktyki projektowej może być projektant, który posiada odpowiednie uprawnienia. Z kolei opiekunem praktyki wykonawczej może zostać kierownik budowy lub kierownik robót budowlanych.

W jakich specjalnościach nadawane są uprawnienia budowlane?

Z pewnością wachlarz specjalności, na które może zdecydować się kandydat jest całkiem szeroki. Otóż uprawnienia budowlane nadawane są w specjalności instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej telekomunikacyjnej oraz instalacyjnej elektrycznej. Poza tym można zdecydować się na specjalność konstrukcyjno-budowlaną, inżynieryjną mostową, inżynieryjną kolejową lub inżynieryjną drogową. Jak również inżynieryjną wyburzeniową lub inżynieryjną hydrotechniczną.

Oczywiście to w jakiej specjalności zostaną nadane uprawnienia zależy od ukończonych studiów (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). I tak osoby osoby, które skończyły budownictwo mogą ubiegać się o uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Jak również o uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie ograniczonym. Absolwenci inżynierii mogą uzyskać uprawnienia w specjalnościach instalacyjnych bez ograniczeń oraz w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com