fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szerokość budynku

W pewnym przypadku wymiary teoretyczne siatki konstrukcyjnej są równe 3 x 6 m. Na szerokość budynku wchodzą zatem dwa wymiary sześciometrowe. Z kolei długość budynku może być obojętnie jaka (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Ważne jest jedynie to, żeby była ona wielokrotnością 3 m. Dzięki temu można wyjaśnić ewentualne niejasności, które mogą się pojawić przy omawianiu problematyki siatki modularnej i konstrukcyjnej. Węzły połączeń wiązarów pełnych ze ściągiem o rozpiętości 12,00 m w świetle podpór wyznaczają przecięcia teoretycznych osi konstrukcyjnych. Jednak takie konstrukcje dotyczą jedynie budynków parterowych bez poddasza użytkowego.

Wychowalnia brojlerów
Wychowalnia brojlerów

Wychowalnia brojlerów

Wychowalnia brojlerów (kurcząt rzeźnych) przeznaczona była na 5000 sztuk. Znajduje się ona na siatce konstrukcyjnej, która ma wymiary 4,50 x 4,50 i 4,50 x 3,00 m. Dzięki temu można wykorzystać słupy nośne, które nie przeszkadzają w rozwiązaniu funkcjonalnym budynku o szerokości 4,50 + 3,00 + 4,50 = 12,00 m. Są one wręcz pomocne. Jednak wykorzystanie tego rozwiązania zależy od wymagań użytkowników. Dotyczy ono budynków inwentarskich, które są przeznaczone dla gospodarstw uspołecznionych wielkotowarowych.

Dzięki wybranym rozwiązaniom projektowym oraz prototypowym realizacjom budynków, można było udowodnić kilka rzeczy. Przede wszystkim wykazano, że dążenie do unifikacji elementów konstrukcyjno-budowlanych nie jest równe z powstaniem trudności w rozwiązaniach funkcjonalnych. Poza tym wykazano, że pod warunkiem, że układy i zestawy technologiczno-funkcjonalne oparte będą na koordynacji wymiarowej i siatce konstrukcyjnej przy uwzględnieniu zasad kombinatoryki, to kompleksowa typizacja opracowanych już i zbadanych elementów nie powoduje trudności realizacyjnych. Udowodniono tezę, że nie da się podzielić w procesie inwestycyjnym programowania, projektowanie, prefabrykacji i metod realizacji budowy. Wykazano również, że tylko na skutek nowej techniki budowlanej w budownictwie wiejskim można obniżyć ciężar budynku i jego koszty. Jednocześnie możliwe są najbardziej nowoczesne rozwiązania funkcjonalne (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

Zasada prefabrykacji

Dzięki połączeniu zasad prefabrykacji z nowymi materiałami konstrukcyjnymi, które do tej pory nie były stosowane w budownictwie wiejskim, powstały podstawy dla nowych form wykonawstwa budowlanego na wsi. Jednocześnie łączą się one z nowymi formami architektonicznymi. Dzięki temu powstała perspektywa, która zakładała dalszy rozwój wsi w miarę urbanizacji, a także rozwój przemysłu budowlanego przeznaczonego na potrzeby wsi.

Nieraz zdarza się jednak, że na wsi trzeba szybko wybudować prowizoryczny budynek. Dotyczy to np. budowy:

– magazynu na sztuczne nawozy,

– garaży,

– szop na maszyny lub narzędzia rolnicze.

Przede wszystkim muszą się one charakteryzować tym, żeby były proste i pod kątem rozwiązań funkcjonalnych, i pod kątem techniczno-budowlanym. Budynki te powinny być ogniotrwałe lub ognioodporne, do których budowy służą odpowiednie materiały (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Wady rozwiązań prowizorycznych

Najważniejszą wadą dotyczącą rozwiązań prowizorycznych budynków, które do tej pory stosowano było to, że zużywano dużo materiałów na:

– fundamenty,

– konstrukcje,

– wypełnienia ścienne.

Im większe zapotrzebowanie na takie budownictwo, tym większa ilość zużywanych materiałów. W związku z tym powstało kilka koncepcji, dzięki którym można było uzyskać oszczędności materiałowe (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Jedna z nich mówi o tym, żeby wykorzystywać w budownictwie prowizorycznym elementy żelbetowe, które są:

– cienkościenne,

– prefabrykowane,

– wytwarzane w istniejących betoniarniach polowych lub stacjonarnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com