Wybór odpowiedniej formie malarskiej uzależniony jest od tego co planujemy faktycznie pomalować i jaki chcemy uzyskać efekt. Producenci oferują przeróżne rodzaje farb dedykowanych do różnych powierzchni, które dają różnorodne efekty na przykład połysku, czy matu. Wiele farb można nakładać na powierzchnię, która wcale wcześniej nie była czyszczona, na tynki tradycyjne, podłoża gipsowe, beton, cegłę, drewno czy płyty gipsowo-kartonowe. Można niektóre z tych farb nosić na tapety oraz okładziny malarskie, a nawet stal. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Jeżeli nie potrafimy zdecydować się na dany rodzaj, czy kolor farby, można zakupić małe próbniki, dzięki którym możemy je wypróbować na danej ścianie, czy na przykład meblu, który chcemy pomalować, dopiero wtedy możemy zdecydować się na zakup większej ilości farby, najczęściej maluje się takie powierzchnie dwukrotnie, aby efekt był dobry.
Istotne cechy farb
Farby określane są za pomocą wielu parametrów na przykład stopnia roztarcia, lepkości, gęstości, czas schnięcia, przyczepności, krycia, połysku, grubości powłoki, największych rozmiarów ziarna, odporności na szorowanie. Określany jest zazwyczaj również współczynnik przenikania pary wodnej, systemu powłokowego na wilgotność powietrza, czy przepuszczalności wody. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Ciekawym parametrem jest stopień połysku, który określa ilość światła odbitego od powłoki, niektóre osoby decydują się na farby, które dadzą im powierzchnię z dużym połyskiem, inni wolą jednak matowe powierzchnię, tak że ta informacja jest bardzo istotna i ma wpływ na wygląd wnętrza. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Jeśli chodzi o skalę połysku występują następujące punkty: od 1 do 5% występuje mat, od 6 do 10% masa satynowa lub jedwabista, od 10 do 30% półmat, od 30 do 60% półpołysk, od 60 do 90% połysk. Należy pamiętać, iż im większy stopień połysku, tym spoiwa zawartego w farbie jest więcej. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)