fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Za duża ilość wody


Za duża ilość wody potrafi sprawić, że wapno zrobi się grudkowate, lejiste i nie będzie odpowiednio wiązało. Wapno normalne lub powietrzne, pojawiające się w formie brył to inaczej wapno palone. Wapno hydrauliczne widnieje w formie proszku, do jakiego kiedy dodamy wody stworzy się spoiwo jakie może stygnąć też bez powietrza. (uprawnienia budowlane 2021)
Wapno zwykłe (palone) uzyskuje się poprzez spalanie wapieni w niezwykle wysokich temperaturach – 900-f 1300’C. Wapno palone w formie brył bywa często porowate i w odcieniu białym, bądź szarawym. Masa odpowiednia wapna to 3,1 G/cm3. Z wapna spalanego w kształcie brył uzyskamy takie oto spoiwa:
-wapno gaszone, otrzymywane poprzez gaszenie go sporą liczbą wody,
-wapno palone mielone, otrzymywane na skutek kruszenia brył, (uprawnienia budowlane kontakt)
-wapno suchogaszone, w formie proszku otrzymywane poprzez gaszenie do niedużą ilością wody.
Wapno palone musi zostać przewiezione i składowane metodą jaka będzie je ochraniać przed wodą, wilgocią, deszczem, gradem, śniegiem i tym podobne.

Wpływ wody na wapno
Wpływ wody na wapno


Odbiór wapna palonego


Odbiór ilościowy wapna palonego zachodzi poprzez wyrywkowe ważenie pojawiających się wagonów na wagach kolejowych. Do tego procesu bierze się próbki, patrząc na normy narzucone PN-69/B-30300 dla próbek normalnych czy tymczasowych. Wapno palone przywozi się na miejsce pracy w workach papierowych. Na miejscu łączy się je pierw z piaskiem, dopiero później dolewa się wody. Wyrabianie wapna zachodzi na tyle długo, aż nie uzyska się gładkiej konsystencji masy zbliżonej do śmietany. Po zgaszeniu wapna przepuszcza się ją przez sito, i co na tym sicie zostało likwiduje się. (uprawnienia budowlane program) Po zalaniu dołu wapnem trzeba je uchronić przed nadmiernym słońcem, intensywnymi opadami, ujemną temperaturą.


Wapno palone mielone

Wapno palone mielone używa się do prac murowych oraz tynkowych do wytwarzania gazobetonów wapiennych. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Wapno suchogaszone uzyskuje się w wytwórni z wapna palonego poprzez ingerencje pary do momentu rozwarstwienia na suchy proszek. Po przepuszczeniu przez sito, proszek jest składowany do worków po około pięćdziesiąt kilogramów. Masa odpowiednia wapna to 2,1 G/cm, masa objętościowa to 0,44-0.5 T m3, a w stanie utrzęsionym 0.6 T m3. Aby dogasić niezgaszone elementy wapna warto jest zarobić wapno hydratyzowane na ciasto na około dobę przed przystąpieniem do pracy. Składować je trzeba w niewilgotnych i nieprzepuszczalnych składowniach. Wapno hydratyzowane używane jest do zapraw murarskich oraz tynkarskich i do uszykowania suchych połączeń tynków szlachetnych. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Ciasto mokrogaszone uzyskuje się z wapna palonego poprzez jego gaszenie, które skupia się na zestawieniu wapna palonego z wodą. Może ten proces przebiegać z użyciem maszyn bądź też bez nich. Gaszenie ręczne zachodzi w pojemniku z drewna.


Wapno tłuste


Wapno tłuste zgasza się tak, że do środka rosłości skrzyni daje się wodę i dodaje do niej półtora porcji wybranej partii wapna palonego, jaka ma zastosowanie na jedno gaszenie, potem wszystko miesza się gracą. Po około dziesięciu minutach dokłada się kolejną część wapna i wody. Wody daje się w takiej ilości, by pokryła sobą całe wapno. Warto mieć na uwadze, żeby nie doszło do spalenia wapna. Zauważymy jeśli się to zacznie dziać, bo zawartość skrzyni zacznie intensywnie parować. Da się przed tym uchronić poprzez dodanie więcej wody. Gaszenie wapna średnio tłustego zachodzi w sposób zbliżony jak wapna tłustego, tylko, że najpierw umieszcza się wapno, około 1/3 całej skrzyni. Gaszenie samoistnie zacznie się po jakiś dwudziestu minutach, oraz będzie trwać 20-30 minut. (program egzaminu na uprawnienia)
Gaszenie wapna chudego zachodzi niezwykle wolno, jego start zwykle zachodzi po pół godziny. Do skrzyni dodaje się bryły wapna palonego, pokruszone na wielkość zaciśniętej dłoni, a potem dodaje się wody przy użyciu konewki z sitkiem. Deformujące się elementy wapna oblewa się wodą i delikatnie miesza przy użyciu gracy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com