fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wiata garażowa w kontekście przepisów budowlanych

Wiata garażowa – pojęcie

Pojęcie wiaty, nie ma zapisanej definicji w przepisach prawa budowlanego. Najczęściej rozumiana jest jako zadaszona przestrzeń, przeznaczona do postoju pojazdów. Spotkać ją można w formie otwartej konstrukcji pozbawionej ścian zewnętrznych. Istnieją również wiaty posiadające ściany, jednak ich ilość nie przekracza trzech. W rozumieniu prawa wiata garażowa nie jest pełnoprawnym budynkiem. Spowodowane jest to głównie tym, że  jest pozbawiona wszystkich lub większości ścian zewnętrznych. Dodatkowo jej konstrukcją nośną, na której osadzony jest dach, są słupy. Ponadto nie posiada fundamentów, które trwale związują ją z gruntem.

 

Czym jest wiata garażowa

Wiata jest obiektem budowlanym. W zależności od wielkości oraz sposobu konstrukcji będzie ona traktowana jako budowla lub obiekt małej architektury.
Gdy wiata jest kwalifikowana jako obiekt małej architektury, zgłaszanie jej budowy nie jest konieczne. Podobnie jest jeżeli wiatę potraktujemy jako budowlę, jednak w tym przypadku nie może ona przekraczać powierzchni zabudowy równej 50 metrów kwadratowych, musi być budowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub jest ona przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, oraz liczba wiat nie przekracza dwóch na każde 1000 metrów kwadratowych powierzchni działki.

Większa wiata garażowa

Jeżeli mamy w planach większą wiatę lub większą ich ilość, musimy zdobyć pozwolenie na budowę. W takim wypadku należy uwzględnić postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli taki istnieje.
Każda wiata musi również spełniać warunki decyzji o zabudowie.
Gdy wiata jest wybudowana na obszarach zabytkowych lub też będzie usytuowana przy obiektach zabytkowych wymaga pozwolenia na budowę. Bez względu na to, do jakiej kategorii obiektu budowlanego jest zaliczana. Dodatkowo do wniosku o pozwolenie na budowę powinniśmy dodać pozwolenie od odpowiedniego konserwatora zabytków. Wydawane jest ono na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Przy wybieraniu miejsca dla wiaty garażowej należy pamiętać o konieczności spełnienia przepisów o których mowa w ustawie z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, czyli o zachowaniu właściwej odległości od krawędzi jezdni.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com