fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Warunki środowiskowe

Warunki środowiskowe to czynniki, które nie są związane bezpośrednio z tworzywem konstrukcji budynku (uprawnienia budowlane). Mowa tu m.in. o:

– naturalnym oświetleniu,

– nasłonecznieniu wnętrz,

– prędkości ruchu powietrza przy wentylacji.

Warunki środowiskowe

Budując nowe budynki trzeba wziąć pod uwagę wymagania, jakie warunki środowiskowe stawiają materiałom oraz konstrukcjom. Mowa tu o:

– zabezpieczeniu określonych temperatur wewnętrznych pomieszczeń

– uwzględnieniu regionalnych warunków klimatycznych,

– zabezpieczeniu właściwego składu chemicznego powietrza wnętrz,

– zabezpieczeniu odpowiedniej wilgotności wewnętrznej nie przekraczającej 80-85% wilgotności względnej pomieszczeń.

W przypadku budowy pomieszczeń inwentarskich należy tak dobrać materiały, żeby było one odpowiednie dla wyżej wymienionych wymagań, a także odporne na wpływ odchodów zwierzęcych, szczególnie gnojówki i moczu. Należy to uwzględnić szczególnie w przypadku materiałów posadzek. Na skutek jej zniszczenia, odchody płynne mogą przenikać do gruntu i powodować szkodliwe działanie na fundamenty i części podziemne. Zwierzęce odchody mogą również oddziaływać szkodliwie na materiał i konstrukcję ścian. Ważne jest zatem, żeby materiały elementów i konstrukcji budynków inwentarskich nie korodowały pod wpływem moczu i gnojówki (program na uprawnienia budowlane).

Wybór odpowiedniej konstrukcji

Jak wiadomo – ciężko jest wybrać odpowiednią konstrukcję przegród lub materiał, z których mają być one zrobione. Nie ma to znaczenia jednak, jeżeli chodzi o konstrukcje szkieletowe. Ten wybór oraz lekkie wypełnienie w postaci ścian osłonowych pozwalają na wymianę złej przegrody bez uszkodzenia całej konstrukcji. Ma to znaczenie ekonomiczne (uprawnienia architektoniczne). Nie wiąże się to z dużymi kosztami, które powstają na skutek wymiany przegrody. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku budynków o masywnej konstrukcji ścian, które są nośne. Wtedy wymiana przegrody jest równoznaczna z likwidacją budynku. Jeżeli zostawi się budynek do dalszego korzystania w momencie, kiedy będą tam niewłaściwe przegrody, to niemożliwe jest zapewnienie właściwych warunków środowiskowych pomieszczenia. Ma to wpływ na wyniki produkcji zwierzęcej.

Można usuwać wady przegród przy pomocy środków:

– mechanicznych,

– fizycznych,

– chemicznych.

Niestety, są one kosztowne, co nie zawsze będzie możliwe w warunkach wiejskich. W związku z tym potwierdza się fakt korzystania z rozwiązań szkieletowych oraz lekkich wypełnień, które są wymienne w postaci ścian osłonowych.

Zmiany strukturalne

Na skutek zmian strukturalnych, które zachodzą w metodach technologicznych uprawy ziemi i hodowli bydła konieczne może się okazać zmechanizowanie większości rodzajów czynności, z którymi wiąże się pojęcie produkcji roślinnej lub zwierzęcej. To, czy uda się wprowadzić metody przemysłowe zależy  od wpływów atmosferycznych. Nie da się jednak ukryć, że chronić przed nimi mają odpowiednie budynki produkcyjne.

Jeżeli podejmie się decyzję o przemysłowych metodach produkcji rolnej, należy być świadomym tego, że wraz z upływem czasu będzie trzeba je unowocześniać i wprowadzać postęp techniczny. Stopniowej modernizacji ulec zatem muszą rozwiązania funkcjonalne budynków produkcyjnych. Industrializacja produkcji rolnej wiąże się ze stworzeniem zaplecza technicznego. Mowa tu o:

– odpowiednio wyposażonych warsztatach remontowo-naprawczych sprzętu mechanicznego,

– szopach dla przechowywania maszyn i sprzętu w okresie zimowym i zabezpieczających maszyny od wpływów atmosferycznych,

– garaże dla ciągników, baz paliw, punktów części zamiennych.

Należy pamiętać o tym, że budowa zaplecza technicznego jest bardzo kosztowna.

Rozbudowa zaplecza wymaga budynków, które można masowo wykorzystywać. Mowa tu przede wszystkim o szopach i garażach (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Masowość sprawia, że niezbędne jest wykorzystywanie rozwiązań ekonomicznych, nowoczesnych, a nawet rozbieralnych. Jest to ważne, jeżeli będzie konieczna zmiana lokalizacyjna.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com