fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praca betoniarza i jej warunki

Praca betoniarza odbywa się przede wszystkim na wolnym powietrzu. Jest on więc narażony na różne warunki atmosferyczne, w tym słońce, deszcz, śnieg czy mróz. W pracy takiej istnieje duże ryzyko wypadku na placu budowy. Osoba wykonująca zadania betoniarza porusza się dużo po budowie. Mogą więc towarzyszyć temu wypadki związane z innymi pracownikami będącymi na placu oraz z maszynami budowlanymi.

Inaczej praca wygląda w przypadku np. wykonywania prefabrykatów. Wówczas praca odbywa się głównie w halach produkcyjnych i magazynach. Tutaj osoba taka będzie narażona przede wszystkim na hałas.

Jeszcze inne warunki pracy towarzyszą betoniarzom wykonującym prace w warunkach melioracyjnych. Mowa tu o głębokich wykopach czy też tunelach. Utrudnieniem jest tu osłabione oświetlenie.

We wszystkich tych warunkach betoniarz narażony jest na alergie skórne i podrażnienia.

Kontakt z ludźmi

Betoniarz pracuje z reguły w grupie. Bardzo rzadko praca ta wykonywana jest w sposób indywidualny. Praca w grupie wymaga umiejętności współpracy i rozmowy z innymi pracownikami. W przypadku brygadzisty osoba taka powinna umieć zarządzać zespołem. Dla osoby która ma nad sobą przełożonego wiąże się z koniecznością podporządkowania i słuchania poleceń. Betoniarz tak czy inaczej musi być bezkonfliktowy. Z innymi branżystami kontaktuje się głównie w formie ustnej aby określić zakres swoich prac i brak konfliktu w wykonywaniu prac poszczególnych branż.

Czas pracy betoniarza

Czas pracy betoniarza jest raczej stały i obejmuje 8 godzinny system pracy. Zazwyczaj w lato betoniarz ma więcej zadań do wykonania i wówczas często musi wykonywać swoje zadania podczas nadgodzin. Aktualnie firmy bardzo często podejmują się wykonywania zadań poza miejscem zamieszkania, często też za granicą. Betoniarz musi więc przygotować się również na takie zadania. Wiąże się to z dodatkowym zastrzykiem finansowym który jest rozliczony jako delegacja pracownika poza miejsce zamieszkania.

Betoniarz musi dbać o narzędzia jakimi pracuje oraz o maszyny budowlane z których korzysta. Praca jest cykliczna i często wiąże się z powtarzaniem czynności jak szalowanie, i betonowanie. Czasami również zbrojenie. Nadzorowanie prac odbywa się przede wszystkim przez uzupełnieniem szalunku mieszanką betonową. To umożliwia odbiór zbrojenia. Następnie natomiast określa się jakość gotowego elementu betonowego lub żelbetowego.

Psychofizyczne wymagania

Praca na takim stanowisku wymaga umiejętności pracy w zespole. To jak dogadujemy się w grupie, brygadzie z jaką pracujemy często nadaje ton ostatecznym pracom. Należy też umieć pracować samodzielnie. Niektóre zadania wymagają bowiem pracy indywidualnej.

Terminowość wykonywania zadań często narzuca konieczność pracy pod presją czasu. Dla osoby która nie pracuje na stanowisku brygadzisty wymaga się podporządkowania, słuchania poleceń kierownika. Betonowanie to praca często monotonna. Należy się do tego przygotować i nie wpaść w negatywną rutynę. Przez dłuższy czas zadania są powtarzane, często w tym samym miejscu.

Betoniarz powinien być odporny na długotrwały wysiłek fizyczny. Konieczne jest tu często przenoszenie materiałów i ciężkich elementów. Warto również pamiętać że liczy się tu dokładność. Mieszanka betonowa musi być dobrze i starannie wykonana. Istotne jest dobranie odpowiednich składników. Ponadto betoniarz powinien interesować się sprawami ogólnobudowlanymi. Powinien umieć również czytać dokumentację techniczną i obsługiwać maszyny i sprzęty budowlane.

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com