fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ustroje budowlane

Należy pamiętać o tym, żeby wydawać w formie drukowanej:

– albumy,

– komplety,

– katalogi drukowane bądź w odbitkach światłoczułych (programy do uprawnień architektonicznych).

Powinno się również brać pod uwagę wcześniej uporządkowane projekty typowe, które są w małej skali. Są to niezbędne informacje, których potrzebują projektanci projektów.

Ustroje budowlane
Ustroje budowlane

Najbardziej celową formą opracowania są te, które dają możliwość, żeby w bezpośredni sposób włączyć je do dokumentacji jak największej ilości obiektów przemysłowych. Jest to możliwe poprzez udostępnianie kompletów dokumentacji, które są urozmaicone różnymi rysunkami warsztatowymi. Dzięki temu projektanci, którzy realizują konkretne rozwiązanie typowe, mogą ograniczyć się do:

– podania specyfikacji typów,

– rozwiązania fragmentów połączeń typów z nietypowymi częściami budynków.

W momencie, kiedy nie wprowadzono do produkcji przemysłowej jakiegoś elementu typowego, to projektanci mają za zadanie korzystać z kalk transparentowych. Dzięki nim może powstać dowolna liczba odbitek, które można dołączyć do dokumentacji projektowanego obiektu. W tej sytuacji praca projektanta ogranicza się w odpowiednich rubrykach specyficznych danych wynikających z umiejscowienia elementu typowego w rozwiązaniu indywidualnym.

Adaptację elementów typowych należy ograniczyć do minimalnego nakładu pracy, a wszystkiego rodzaju zmiany powinno się wykluczyć. Jednak prawda jest taka, że nadal istnieję adaptacje elementów typowych spowodowanych brakiem finansów na opracowania (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Można stwierdzić, że typizacja elementów ma już pewną tradycję i jest pomocą dla projektantów. Dzieje się tak pomimo tego, że istnieją pewne niedociągnięcia i że niezbędne są prace, które będą rozszerzać dane asortymenty.

Katalog hal typowych

W 1952 r. Biuro Studiów i Projektów Typowych BP wydało katalog hal typowych. Uwzględniono tam trzy grupy hal:

– łukowe,

– pilaste,

– różne.

Wykonanie tego podziału wiązało się z wzięciem pod uwagę dwóch kryteriów:

– systemem konstrukcji,

– systemem oświetlenia dziennego.

Łączą się one ze sobą w sposób bezpośredni nie można ich oddzielić.

Żeby halę można było zaliczyć do hal łukowych, ważna jest konstrukcja przekrycia. W przypadku hal z drugiej grupy – czyli hal pilastych (bądź szedowych) ważne jest to, żeby hale miały świetliki, które dają światło jednego kierunku. Z reguły jest to kierunek północy. Z kolei do hal różnych można zaliczyć wszystkie inne hale. Jednak należy pamiętać o tym, że wspólnymi cechami charakterystycznymi hal różnych są:

– układ ramowo-belkowy,

– jednakowy system oświetlenia przy wykorzystaniu świetlików latarniowych.

Pierwszy etap typizacji hal zakończono w momencie, kiedy opracowano dokumentację powyższych hal katalogowych (uprawnienia architektoniczne – egzamin). Polegało to na tym, żeby zebrać i uporządkować osiągnięcia w zakresie projektowania oraz wykonawstwa. Jednak zauważono, że w przypadku opracowań biur projektów, pomysł z projektami całych hal typowych nie zdała egzaminu. Na projekt typowej hali składają się czynniki zmienne (gabaryty przestrzenne czy parametry techniczne). Przez to projekt tego typu nie mógł być wykorzystany.

Przeciwieństwem projektów hal typowych są projekty powtarzalne. Wykonuje się je dla konkretnych potrzeb. Jest to rodzaj, który cieszy się coraz większą popularnością i zaufaniem. Spowodowane to jest tym, że skoro jakiś projekt udało się zrealizować w rzeczywistości, to w przypadku innych przedsiębiorstw również będzie odpowiedni. W praktyce projektodawczej zaczęto stosować wyłącznie takie fragmenty hal typowych, które charakteryzują się względnie stałymi parametrami, a dodatkowo nie są zależne od wpływów indywidualnych oraz zewnętrznych czynników. Są to głównie ustroje:

– przekryć hal produkcyjnych i magazynowych,

– rampowe (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com