fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane, a obywatel Unii Europejskiej

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy osoba posiadająca uprawnienia budowlane jednego z wybranych krajów należących do Unii Europejskiej może pełnić kierownicze funkcje również w Polsce? Czy osoba taka, aby móc wykonywać samodzielne funkcje w budownictwie na obszarze Polski powinna jednocześnie przystąpić do jednej z funkcjonujących okręgowych izb inżynierów budownictwa w naszym kraju? Czy powinna opłacać w niej składki członkowskie i składki na ubezpieczenie. A może jest zwolniona z takiego obowiązku i ma możliwość kierowania pracami budowlanymi na obszarze naszego Polski?

 

Unia Europejska

Warto przeanalizować wzajemne uznawanie uprawnień. Należy być świadomym, iż obywatel państwa członkowskiego, czyli obywatel jednego z państw członkowskich całej Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej czy państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, czyli stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym ma możliwość na terytorium całej Rzeczypospolitej Polskiej wykonywać liczne, a w tym jednocześnie samodzielne funkcje techniczne w aspekcie budownictwa, pod warunkiem swoistego spełnienia określonych wymagań, które to jednak będą zróżnicowane w zależności od całościowej procedury.

 

Warunki niezbędne do spełnienia

W dzisiejszym stanie prawnym mamy możliwość z trzema możliwościami uzyskania odpowiedniego upoważnienia do wykonywania wszystkich samodzielnych funkcji technicznych w obszarze budownictwa na terytorium Rzeczpospolitej. Zaznacza się, że może to jednak nastąpić poprzez: zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane, a następnie uznanie kwalifikacji zawodowych, jak i również dopuszczenie do świadczenia usług transgranicznych. Nie należy zapominać, iż wskazane procedury mają na celu umożliwienie wykonywania wszelkich samodzielnych funkcji technicznych w odniesieniu do budownictw pomimo iż odbywa się to w zróżnicowany sposób. Pamiętajmy jednak, iż opłacanie składek oraz ubezpieczenia jest obowiązkowe w sytuacji uzyskania polskich uprawnień budowlanych oraz uznania kwalifikacji zawodowych. Myśl ta wynika z faktu, że osoby uzyskujące w taki to sposób uprawnienia stają się jednak pełnoprawnymi członkami izby samorządu zawodowego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com