fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prestiż posiadania uprawnień

Dlaczego na zawody związane z kierowaniem robotami budowlanymi i projektowaniem obiektów budowlanych nałożono tak duże obostrzenia w postaci konieczności złożenia egzaminu na uprawnienia budowlane? Egzamin ten wiąże się z kilkuletnią nauką, a następnie kilkuletnią praktyką budowlaną. Do zdobycia więc danego zawodu długa droga. Ograniczenia w dostępie do zawodów związanych z nadzorowaniem prac w branży budowlanej wiążą się z dużą odpowiedzialnością jaką te zawody za sobą niosą. Jest to przede wszystkim odpowiedzialność za ludzi. W pierwszej kolejności za ludzi pracujących podczas wykonania prac budowlanych i w mniejszych co prawda zakresie, prac projektowych. W drugim etapie za ludzi użytkujących dany obiekt. Każdy z nas codziennie ma styczność z budynkami, drogami, mostami, instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi. Wyobraźmy sobie sytuację, że kierownik budowy nadzorujący prace na danym obiekcie budowlanym nie ma żadnej praktyki w tym co robi – katastrofa budowlana gotowa. Taki brak doświadczenia może pociągnąć za sobą bardzo negatywne skutki zagrażając zdrowiu i życiu ludzi.

uprawnienia a odpowiedzialność
uprawnienia a odpowiedzialność

Uprawnienia a odpowiedzialność za ludzi

Stanowisko kierownika budowy oraz osób nadzorujących wykonywaniem projektów budowlanych to nie tylko prestiż ale również duże obowiązki i wyzwania. To od nich zależy terminowość wykonywanych prac, bezpieczeństwo na budowie i w biurze, jakość wykonywanych robót,  wybór stosowanych technologii oraz wiele innych czynników wpływających na ostateczny wynik prac. Uprawnienia budowlane to nie tylko dodatkowy papierek do naszego CV, ale także umiejętności które wynikają z wiedzy i zdobytego doświadczenia.   
Najważniejszą rolą kierownika budowy oraz osoby nadzorującej pracami projektowymi jest dbanie o zachowaniu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy przez osoby podległe. Jest to istotne zwłaszcza na placu budowy, gdzie występuje wiele czynników ryzyka. Wśród nich wyróżnić można między innymi

  • prace na wysokości,  
  • prace w wykopach,  
  • roboty w kontakcie z czynnikami niebezpiecznymi np. kwasami,
  • prace z wykorzystaniem narzędzi oraz sprzętu który mogą zagrażać bezpieczeństwu.

Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny szybko może doprowadzić do wypadku. Budowa jest tym miejscem które na wypadki jest szczególnie podatne.  Tam bowiem znajduje się wielu pracowników.  Jeśli kierownik budowy nie dopilnuje konieczności wykonania barierki w miejscu gdzie powinna się ona znaleźć jest duże prawdopodobieństwo, że któryś z pracowników ulegnie wypadkowi. Znajomość przepisów BHP i dbałość o ich przestrzeganie powinno być priorytetowym zadaniem kierownika budowy. Życie ludzkie cenione jest bowiem ponad wszystko.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com