fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Układ oraz konstrukcja warstw osłonowych ścian

Osłonowe ściany można podzielić na ściany jednorodne, wykonane z komórkowych betonów oraz betonów na lekkich kruszywach (uprawnienia budowlane). Kolejnym rodzajem ścian są warstwowe ściany, które mają nośną żelbetową płytę. Następne to ściany warstwowe, które są klejone albo mechanicznie połączone. Dalej możemy wymienić ściany szkieletowe o drewnianym szkielecie, lub też azbestowo – cementowym, aluminiowym itd. Ostatnim rodzajem ścian są ściany metalowe. Konstrukcje w osłonowych ścianach z komórkowych betonów, jak i z betonów na lekkim kruszywie nie różnią się od konstrukcji samonośnych ścian. W osłonowych warstwowych ścianach z nośną żelbetową płytą, płyta nie może mieć zastosowania jako okładzina wewnętrzna lub zewnętrzna.

warstwa osłonowych ścian
warstwa osłonowych ścian

Konstrukcja płyt warstwowych

Patrząc pod względem wykonawczym, najbardziej korzystnym rozwiązaniem są ściany trójwarstwowe (testy 2021 uprawnienia). Składają się one z obustronnej okładziny oraz termicznej izolacji. Jednak nie zawsze można zastosować takie rozwiązanie. Zależy ono głównie od materiałów, jakie są stosowane do ścian. Osłonowe metalowe ściany stosuje głównie za granicą, przy budowie reprezentacyjnych budynków. Ściany są zazwyczaj zawieszane, co pozwala na ich szybki montaż. Przy tego rodzaju ścianach mamy do czynienia ze stalowymi kształtownikami, które są wykonane z giętych na zimno blach. Możemy spotkać tu także kształtki aluminiowe, blachę nierdzewną, aluminiową, emaliowaną itd.

Podział konstrukcji ścian osłonowych

Mówiąc o konstrukcji osłonowych ścian możemy je podzielić na konstrukcje płytowe, szkieletowe oraz ramowe prefabrykowane. Przy szkieletowej konstrukcji możemy wyróżnić siatkę, która jest utworzona przez pionowe oraz poziome pręty. Pola siatki wypełnione zostają warstwowymi płytami, otworami okiennymi lub szkłem. Siatkę zamocowuje się do konstrukcji danego budynku. Słupki stanowią tu główny nośny element a rygle drugorzędny (program egzamin uprawnienia 2021).

Z czego wykonuje się okładziny osłonowe ścian?

Obustronne okładziny ścian wykonuje się czasami z żelbetu (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Płyty te są wielkowymiarowe. Ich wielkość jest równa wielkości pokoju. Płyty można także wykonać jako podokienne albo międzyokienne, gdzie ich długość jest równa rozstawowi porzecznych ścian. Okładzina żelbetowa zewnętrzna nie może być cieńsza niż 4 cm, jeżeli posiada żebrowania usztywniające. Żelbetowa płaska płyta musi mieć minimalną grubość 6 cm. Przy żebrowych płytach, z rozstawionymi żebrami co 30 cm, płyta ta może nie być zbrojona między żebrami.

Na czym opierają się żelbetowe płyty?

Żelbetowe płyty oparte są o strop. Ich mocowanie odbywa się do konstrukcji danego budynku, np. do poprzecznych ścian. Ciężar ścian w zależności od termicznej izolacji i warstwowych materiałów waha się pomiędzy 120-f-220 kG/cm². Grubość wynosi około 14-f-22 cm. Mamy tu do czynienia z niewielkim zużyciem stali, które szacuje się w granicach 3,5 kG/m². Zarówno płyty osłonowych szkieletowych ścian, jak i bezszkieletowych mają warstwową konstrukcję (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com