fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Po co stosujemy tynki?

Tynki mają za zadanie przede wszystkim zapewnienie ochrony budynków i budowli przed działaniem czynników atmosferycznych takich jak śnieg, deszcz, mróz itd. Doskonale można wyczuć, że budynek pozostawiony bez tynku szybko niszczeje. Zwłaszcza jeśli pozostawi się budynek ocieplony styropianem bez wyprawy zewnętrznej.

Drugą kwestią jest nadanie elewacji estetycznego wyglądu. Tynk może być malowany na dowolny kolor, co daje możliwości aranżacyjne. Faktura też może być dowolna. Gładka czy chropowata w zależności od oczekiwań inwestora. 

Tynk pozwala na kształtowanie wielu forma architektonicznych. Pozwala na uzykanie np. boni.

Ważną funkcją jest również ochrona przed ogniem. Nie jest może ona zbyt długotrwała, ale na kilkanaście minut zabezpiecza elementy przed ich destrukcją.

 

Podział tynków

Podział może być różny i zależy np. od miejsca wykonania. Ze względu na en aspekt tynki dzielimy na zewnętrze i wewnętrzne.

Kolejny podział zależy jest od rodzaju spoiwa. Tutaj wyróżnić można tynki gipsowe, wapienne, cementowe, siikatowe. Dodatkowo można też wyróżnić połączenia tynków powyższych, czyli np. tynk cementowo-wapienny, tynk wapienno-gipsowy czy cementowo-gipsowy.

Ze względu na liczbę warstw i rodzaj faktury tynki dzielimy na zwykłe i specjalne. Tynki specjalne mają określone właściwości i są nastawione na konkretny czynnik lub czynniki. Wyróżnia się tynki wodoszczelne, ciepłochronne, nakrapiane, zmywalne, cyklinowane, stiuki itd.

Przyczepność tynku do podłoża

Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie prawidłowej przyczepności tynku do podłoża. Może być on najpiękniejszy i bardzo dobrze wykonany, ale kiedy przyczepność będzie słaba tynk ten nie będzie spełniał swojej funkcji.

Przyczepność osiąga się poprzez zapewnienie chropowatego podłoża. Zwiększa to przyczepność poprzez mechaniczne zazębienie materiałów ściany i tynku. Kiedyś osiągało się to poprzez zastosowanie np. trzciny. Dzisiaj używa się siatek czy wykonuje się puste spoiny.

Przyczepność też zwiększa się gdy wytwarzają się związki chemiczne pomiędzy materiałem tynku i podłoża. Są to np. krzemiany wapniowe.

Osłabienie przyczepności jest oczywiście zjawiskiem niepożądanym. Może być spowodowane poprzez naprężanie termiczne. Naprężenia takie są efektem rozszerzalności cieplnej. Kolejnym czynnikiem może być dyfuzja wilgoci przez materiał z którego wykonana jest ściana. Ale również skurcz i pęcznienie podłoża i tynku.

Podłoże musi być dobrze przygotowane. Wówczas zapewnienie przyczepności jest proste do osiągnięcia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com