fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tynki tradycyjne trójwarstwowe są najbardziej popularnym rodzajem tynku stosowanym w mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej. Jak wskazuje na to nazwa tynk taki skłąda się z trzech warstw. Pierwsza z nich to obrzutka, kolejna to narzut, a całość zakończona jest gładzią.

Obrzutka – pierwsza warstwa

Pierwsza warstwa, czyli tak zwana obrzutka nazywa się również rapówką. Narzuca się ją bezpośrednio na podłoże. Rapówkę wykonuje się z bardzo rzadkiej zaprawy. Musi mieć dużo spoiwa. Jej celem jest zwiększenie przyczepności podłoża. Wykonuje się ją w taki sposób, aby wniknęła we wszystkie nierówności i zagłębienia w podłożu. Powinna stworzyć jednolite podłoże pod zewnętrzną warstwę.

Narzut – druga warstwa

Narzut jest kolejną warstwą tynku trójwarstwowego. Nanosi się go na wyschniętą obrzutkę. Najczęściej wykonuje się ją po 6 do 12 godzinach po obrzutce. Obrzutkę skrapla się wodą. Wówczas wiązanie będzie silniejsze. Narzut wykonuje się z gęstszej zaprawy niż sama obrzutka. Grubość tej warstwy wynosi około 8-15mm. Tutaj ilość spoiwa jest mniejsza niż w obrzutce. Klasa samej zaprawy nie powinna być jednak niższa niż dla obrzutki. Warstwę narzutu można wykonywać w dwóch etapach. Każdy z nich po około 6-7mm grubości. Warstwy te wykonuje się po stężeniu poprzedniej warstwy. Można to zauważyć na podstawie zbielenia powierzchni.

Gładź – trzecia warstwa

Ostatnią, wierzchnią warstwą jest gładź, czyli tak zwana szlichta. Aplikuje się ją po związaniu warstwy narzutu. Jednocześnie narzut nie powinien jeszcze stwardnieć. Grubość gładzi jest bardzo mała bo wynosi zaledwie 2-3mm. Piasek stosowany do gładzi jest znacznie drobniejszy niż w narzucie. Gładź nanosi się, a następnie zaciera packą. Packa ta powinna być drewniana, metalowa lub wykonana z tworzywa sztucznego.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com