fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tworzywo klejowe

Co należy zrobić, żeby była dobra przyczepność kleju do elementów betonowych? Należy odpowiednio przygotować powierzchnie stykowe. Mowa tu o dopasowaniu, oczyszczeniu i wysuszeniu. Temperatura otoczenia powinna wynosić minimum 15°C w trakcie klejenia i wiązania żywicy. Dzięki temu wytrzymałość złącza będzie większa. Warto jednak pamiętać o tym, gdzie nie stosować połączeń klejowych. Mowa tu o takich miejscach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia bardzo wysokich temperatur lub działania szkodliwych dla tworzywa klejowego szkodliwych czynników takich jak np. chemicznie agresywne (programy do uprawnień architektonicznych).

Tworzywo klejowe
Tworzywo klejowe

W Polsce najpopularniejszą i najbardziej odpowiednią żywicą epoksydową jest Epidaian 5. Wykorzystuje się go do napraw konstrukcji za pomocą iniekcji. Charakteryzuje się on największą ciekłością i można go utwardzać na zimno. Poza tym jest płynny przez minimum 3 godziny. Wytrzymałości żywicy Epidian 5 na:

– ściskanie Rw = 640-P -4-1100 kG/cm2,

–  rozciąganie Rr = 500 kG/cm2,

– zginanie Kg = 900 kG/cm2,

Z kolei 75% pełnej wytrzymałości uzyskuje się po 3 dniach wiązania żywicy w temperaturze minimalnej. Powierzchnię betonu, gdzie ma być coś klejone, trzeba dobrze osuszyć. Można to zrobić na wiele sposobów, wszystko zależy od warunków lokalnych. Sposoby suszenia:

  1. suszenie promiennikami gazowymi – najbardziej skuteczny sposób,
  2. suszenie promiennikami elektrycznymi – do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach,
  3. polanie powierzchni betonu spirytusem denaturowanym i podpalenie – gwarancja szybkiego suszenia i jednoczesnego nagrzania powierzchni,

Naprawianie żywicą

W przypadku takich pęknięć betonów, których długość jest nie większa niż 1,5 m, należy na końcach pęknięć umieścić w betonie po jednej stalowej rurce bez szwu. Powinny one mieć długość ok. 6 cm. Żeby uszczelnić połączenie rurek z betonem, należy oblepić ich nasady polimalem. W przypadku dłuższych pęknięć należy wykorzystać dodatkowe rurki pośrednie. Górna z nich służy do odpowietrzania, a dolna do wtłaczania mieszanki (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

Kolejnym krokiem jest uszczelnienie pęknięcia na powierzchni betonu przy użyciu lepca technicznego. Nakłada się również warstwę zaprawy polimalowej. Zaprawa ta musi stwardnieć, a w ciągu 24 godzin uzyskuje odpowiednią wytrzymałość. W skład mieszanki wchodzi:

– epidian,

– rozpuszczalnik,

– ftalan dwubutylu.

Mieszankę szykuje się wcześniej, a utwardzasz dodaje się niedługo przed rozpoczęciem wykonania iniekcji (uprawnienia architektoniczne 2021).

Żywicę wtłacza się w pęknięcia grawitacyjnie. Ma to miejsce z wysokości minimum 1 m powyżej rurki, której zadanie jest odpowietrzanie. Wcześniej rurki osadzone w betonie są łączone ze zbiornikiem mieszanki przy użyciu gumowego przewodu. Dzięki temu zabiegowi można wypełnić nawet rysy o szerokości 0,2 mm. Przy okazji warstwa betonu o grubości kilku milimetrów, która przylega do pęknięcia, również zostaje nasycona epidianem. Czas wypełniania pęknięć zależy od wielkości. Zwykle trwa to od kilku do kilkudziesięciu minut, aż do momentu wypłynięcia mieszanki przez rurkę odpowietrzającą. Następnie rurka zatykana jest korkiem gumowym. Dzięki temu przez ok. 2 godziny mieszanka ma wolny dopływ do dolnej rurki.

W momencie zakończenie iniekcji należy ogrzewać przez jakiś czas powierzchnię elementu, który był naprawiany. Trzeba jednak pamiętać o tym, że żywice należą do surowców palnych. Dlatego trzeba chronić konstrukcję przed bezpośrednim działaniem ognia. Badania pokazały, że wytrzymałość naprawionych żywicami elementów na obciążenia doraźne nie zmalała. Nowe pęknięcia, które mogą się pojawić, zawsze pojawiają się poza miejscami sklejenia (nauka do uprawnień architektonicznych).

Jeżeli konieczne jest doklejenie do konstrukcji jakichś dodatkowych elementów (np. ze stali lub żelbetu), należy wykorzystać mieszankę podobną do tej wymienionej wyżej. Jedyną różnicą jest to, żeby dodać krzemionkę tiksotropującą albo cement 350 (ilość: 200 – 300 części wagowych) zamiast rozpuszczalnika. Ilości krzemionki lub cementu zależą od tego, jaką konsystencję mieszanki klejącej chce się uzyskać.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com