fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szalunki stosowane w budownictwie

Szalunek to inaczej deskowanie, które jest niezbędne przy wykonywaniu fundamentów, schodów, stropów, nadproży. Jego zadaniem jest nadanie odpowiedniego kształtu i ,,przytrzymanie’’ zastygającego betonu. Zastosowanie szalunków jest tymczasowe i demontuje się je zaraz po związaniu betonu. Tradycyjne szalunki wykonywane są z starych desek i stempli, jednak obecnie najczęściej stosuje się szalunki systemowe zbudowane z elementów stalowych lub sklejek drewnianych. Za pomocą płyt i szalunków systemowych szybciej wykonuje się konstrukcje, niż za pomocą desek. Również do wylewania obłych czy nieregularnych kształtów betonowych lepiej sprawdzają się materiały bardziej elastyczne – deski są zbyt sztywne.

Znajdź na naszej stronie pakiet do nauki który najbardziej Cię interesuje: http://uprawnienia-budowlane.com/cennik

Szalunki stropowe

Używane przy wykonywaniu stropów żelbetowych. Deskowanie stropu polega na układanie konstrukcji z desek, która jest bazą pod jego wylanie. Składa się z wodoodpornej płyty trójwarstwowej lub sklejki, na którą wylewa się beton. Wspomnianą płytę układa się na dźwigarach drewnianych i zabezpiecza się je głowicami krzyżowymi. Całość opiera się na stropowych podporach stalowych oraz na trójnogach.

 

Szalunki do wykopów

Przeznaczeniem tych szalunków jest zabezpieczenie miejsca wykopu przed osypywaniem się ziemi. Szalunki te są konieczne przy wykonywaniu prac kanalizacyjnych, wodnych i drogowych. Składają się z płyt i łączników aluminiowych oraz rozporów stalowych. Szalunki do wykopów dzielą się na lekkie, średnie i ciężkie.

 

Szalunki ścienne

Stosowane przy wykonywaniu nadproży okiennych lub drzwiowych. Mogą też wspierać elementy elewacji. W zależności od przeznaczenia stosuje się szalunki ścienne lekko i średnio gabarytowe. Szalunki lekko gabarytowe mogą być montowane samodzielnie bez konieczności użycia podnośnika lub dźwigu.

Występuje deskowanie indywidualne –stosowane jednorazowo i inwentaryzowane – z elementów wielokrotnego użytku. Ze względu na sposób użycia wyróżnia się deskowanie powtarzalne. Na deskowanie powtarzalne składa się: przestawne (demontowane po stwardnieniu betonu i montowane w razie potrzeby w innym miejscu), przesuwne (przesuwane na inne miejsce, bez demontowania) oraz ślizgowe (przesuwane w płaszczyźnie tzw. lica konstrukcji bez zmiany postaci). Przy deskowaniu ścian lub dachów o konstrukcji szkieletowej wyróżnia się deskowanie pełne i niepełne.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com