fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

System podwieszanych sufitów

System do podwieszania sufitów jest to zestaw produktów, jakie inwestor kompletuje samodzielnie w oparciu o techniczną kartę produktu bądź informacyjną broszurę. Zalecanym działaniem jest nie mieszanie komponentów pochodzących z różnych sufitowych systemów, albo też elementów od różnych producentów. Norma PN-EN 13964:2005 określa w sposób szczegółowy ustalenia odnośnie systemów sufitowych. Sufitowy system określa, jakie płyty gipsowo – kartonowe są potrzebne. Ważna jest ich długość, szerokość oraz grubość. Płyty te przykręca się do przygotowanych wcześniej profili. Są to stalowe ocynkowane profile przyścienne UD oraz podstawowe CD. (uprawnienia budowlane)  

System podwieszanych sufitów
System podwieszanych sufitów

Profile do rusztu

Profile podstawowe CD zastępuje się niekiedy profilami UAR. Są one perforowane i posiadają wysokość 5 cm, 7,5 cm oraz 10 cm. Cechuje je większy stopień wytrzymałości niż profile C. W tym wypadku potrzebne stają się tu wieszaki, bądź też rzadziej używane w celu podwieszania profili CD uchwyty o typie ES. Rzadko również stosuje się kapeluszowe profile podłużne, jakie mocuje się wprost do równego stropu, bez użycia wieszaków. Budując jednopoziomowy krzyżowy ruszt potrzebne stają się poprzeczne łączniki do łączenia wzajemnego odcinków dociętych profili. Decydując się z kolei na dwupoziomowy ruszt krzyżowy stosuje się łączniki krzyżowe. Poza profilami zaopatrzyć się trzeba w pchełki, czyli małe blachowkręty. (uprawnienia budowlane segregator)  

Jednopoziomowy ruszt krzyżowy

Wykonanie podwieszanego sufitu na ruszcie krzyżowym jednopoziomowym poleca się do pomieszczeń posiadających dużą powierzchnię, gdy zależy nam na jak najmniejszym pomniejszeniu jego wysokości. Nośne profile w tym wypadku łączą się krzyżowo zachowując jedną płaszczyznę. Tego rodzaju ruszt bez problemu można wypoziomować, a mocowane płyty do niego posiadają więcej miejsc do podparcia. To sprawia, że są one mniej narażone na powstawanie ewentualnych uszkodzeń. Wykonanie takiego rusztu jest jednak pracochłonne, ponieważ bardzo często profile przycina się. W pierwszej kolejności mocuje się podłużne profile, z potem doczepia się do tych profili profile poprzeczne. Mocowanie odbywa się za pomocą specjalnych poprzecznych łączników.  (uprawnienia budowlane testy) 

Inne rodzaje systemów podwieszanego sufitu

Na rynku budowlanym wyróżnia się aż kilkadziesiąt różnych typów podwieszanych sufitów, które posiadają różne konstrukcje oraz okładziny. Jednym z nich jest sufit podwieszany na jednopoziomowym oraz jednokierunkowym ruszcie. Tego rodzaju ruszt poleca się przy pomieszczeniach, które posiadają podłużny kształt. Ruszt tworzy się za pomocą profili o typie CD, jakie mocuje się jednowarstwowo i umieszcza prostopadle w stosunku do dłuższych w pomieszczeniu ścian. Innym rodzajem rusztu przy podwieszanym suficie jest krzyżowy dwupoziomowy ruszt. Stosuje się go w celu obniżenia w pomieszczeniu jego wysokości. W tej sytuacji do profili o typie CD mocuje się ruszt dodatkowy. Profile przy ruszcie ustawia się w sposób prostopadły. Potrzebne stają się w tym wypadku krzyżowe łączniki. W przyściennych profilach U umieszcza się profile z dolnego rusztu. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com