fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stropy – wieńce

Żelbetowe elementy stropowe opiera się na ścianach za pomocą wieńców. Są to elementy belkowe, połączone bezpośrednio ze stropem. Obwodowo okalają one cały strop. Ich przekrój poprzeczny jest nie mniejszy niż 250 cm².

Wieńce należy zazbroić zbrojeniem podłużnym i poprzecznym. Zbrojenie poprzeczne musi mieć przekrój co najmniej   230    mm² dla budynku do  4  kondygnacji  i  330  mm²  dla obiektu o   5 kondygnacjach i więcej. Zbrojenie podłużne to z reguły 4 pręty. Ich średnica jest nie mniejsza niż fi 10. Najczęściej fi 12.  Zbrojenie poprzeczne to strzemiona o średnicy 4,5 – 6mm układane w rozstawie maksymalnym co 25cm.Zbrojenie wieńca ma na celu przeniesienie obciążeń rozciągających o wartości 15N wymnożone przez rozstaw ścian usztywniających i jednocześnie siła ta nie może być mniejsza nić 90kN.

 

Zadania wieńca

Wieniec spełnia bardzo ważne funkcje:

  1. Zapobiega tworzeniu się rys w ścianach po wpływem nierównomiernego osiadania obiektu oraz obciążeń termicznych.
  2. Wieniec ma za zadanie wyrównanie odkształcenia, które występują na różnie obciążonych ścianach.
  3. Są połączeniem stropy ze ścianą.
  4. Usztywniają cały obiekt.
  5. Są ustrojem nośnym w przypadku gdy ściana ulegnie uszkodzeniu.

 

Stropy gęstożebrowe

W mieszkaniach i budownictwie użyteczności publicznej chętnie sięga się po stropy gęstożebrowe. Ich charakterystycznymi elementami są żebra żelbetowe. Są one rozstawione, jak sama nazwa wskazuje, gęsto bo maksymalnie co 90cm. Przestrzenie między nimi nie uzupełnia się, wówczas żebra widoczne są na suficie. Jeśli jednak inwestor życzy sobie schowanie żeber można zastosować skrzynki drewniane lub elementy ceramiczne czy żelbetowe.Popularne są stropy z wypełnieniami elementami ceramicznymi i betonem. Rzadko stosuje się stropy bez wypełnień lub te z wypełnieniami niesztywnymi. Dzieje się tak ponieważ ich wykonanie jest bardzo pracochłonne.

 

 

Strop Ackermana

Jest to bardzo popularny strop gęstożebrowy. Żebra nośne kształtuje się z pustaków ceramicznych. Pustaki te ksztatuje się z czterech typów zwanych poszczególnymi literami alfabetu: A,B,C,D. Różnice między nimi wynikają z wymiarów i układu drążeń. To jaki pustak się wybiera zależy od obciążenia na strop i od rozpiętości. Układa się je na uprzednio przygotowane deskowanie w odstępach co około 1cm. Między pustakami układa się zbrojenie. Zalewa się je następnie betonem. Grubość nadbetonu w stropie typu Ackerman to około 3-4cm. Zazwyczaj elementu tego nie zbroi się dodatkowo.

Maksymalna rozpiętość dla tego typu stropu to 6m dla stropu wolnopodpartego i 7m dla stropu zamocowanego. Żebra montuje się do 31cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com