fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wymienić i opisać główne elementy belkowych stropów drewnianych, narysować przykładowe rozwiązania tych stropów.

Stropy belkowe drewniane – główne elementy:

a) drewniane belki nośne – rozstaw od 80-120cm, rozpiętość do 6m; długość oparcia = wysokości belki. Oparcie wykonane na wyrównanej zaprawa powierzchni gniazda lub na podkładce dębowej. Belki nie powinny stykać się z murem ani zaprawą, końce należy zaimpregnować i owinąć po bokach folią lub papą. Pomiędzy belką a murem zostawić 3cm luzu.

Co druga belka opierana na ścianie powinna być zakotwiona w murze (rozstaw kotwi max 2m). Kotwie przyśrubowane do belki zakończone są uchem przez które przewleka się zatyczkę zamurowywaną w ścianie.

Gdy podparcie belki wypada w miejscu przewodów kominowych wówczas opiera się ją na belce poprzecznej – wymianie opartej z obu stron na belkach sąsiednich. Belki powinny być odsunięte o 30cm od wewnętrznych kanałów dymowych.

 

b) deskowanie górne – pełni rolę podkładu pod izolację cieplną i akustyczną. Deski przybijane są do górnej powierzchni belek i łączone pomiędzy sobą np. na styk, na pióro, na wpust, na przylgę

 

c) podsufitka – wykończenie dolnej powierzchni stropu lub podkład pod tynk. Można przytwierdzić do niej siatkę drucianą i wykonać tradycyjny tynk lub z płyt gipsowo kartonowych

 

d) izolacja termiczna lub akustyczna – układana na deskowaniu górnym lub wewnątrz stropu. W stropach tradycyjnych materiałem izolacyjnym była polepa, w stropach współczesnych stosuje się wełnę mineralną lub płyty pilśniowe.

 

 

Narysować i scharakteryzować rodzaje stropów żelbetowych monolitycznych (płytowe, żebrowe, grzybkowe)

a) strop płytowy:

– grubość wynosi od 1/30 do 1/25 rozpiętości, nie może być jednak mniejsza niż 6cm.

-rozpiętość stropów płytowych ≤6m

– głębokość oparcia ≥8cm

-stropy zbrojone jednokierunkowo gdy proporcja rozpiętości w kierunkach prostopadłych l1:l2>2 (oparcie na dwóch ścianach) lub krzyżowo, gdy l1:l2≤2 (oparcie na obwodzie)

Płyty zbrojone prętami lub siatkami z drutów zgrzewanych. Zbrojenie główne równoległe do oparcia stropu przy dolnej płaszczyźnie płyty

 

b) strop grzybkowy:

to płyta żelbetowa o stałej grubości opierana punktowo na słupach. W miejscu połączenia        płyty ze słupami, słupy rozszerzają się tworząc głowicę w kształcie grzybka

– grubość – 15-35cm, rozstaw słupów zmienia się w granicach 5-7,2m. Rozstaw powinien być jednakowy w obu kierunkach (różnice rozstawu nie mogą przekroczyć 20%)

– płyty zbrojone krzyżowo

– stropy stosowane w magazynach, garażach

c) strop żebrowy:

stosowany najczęściej w budynkach przemysłowych przy większych rozpiętościach podpór niż zalecane dla stropów płytowych. Strop składa się z płyt żelbetowych grubości 6-10cm opartych na żebrach nośnych w rozstawie co 1,5-2,5m. Rozpiętość żeber to 5-7m, wysokość żeber to 1/25-1/20 ich rozpiętości a szerokość zawiera się w przedziale 1/3-1/2 wysokości. Przy rozpiętościach >7m żebra podpierane są na podciągach opartych z kolei na słupach lub ścianach zewnętrznych w rozstawie 5-8m.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com