fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stopy fundamentowe w planie

Inne rozwiązania, takie jak mijankowe usytuowanie nowych stóp fundamentowych w planie w stosunku do stóp istniejących bądź też posadowienie nowych fundamentów płycej niż starych, mogą okazać się celowe i dopuszczalne. Wszystko jednak zależy od warunków gruntowych, konstrukcyjnych i technologicznych (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Na jednakowym poziomie podłogi należy wykonać, gdy:

– między dobudowywaną częścią i częścią istniejącą jest przewidywana komunikacja,

– nowa część ma stanowić powiększenie wolnej przestrzeni części starej.

W momencie, kiedy nie można rozwiązać tego w ten sposób, należy połączyć obie części pochylnią, która jest odpowiednia do potrzeb użytkowych. Nie należy stosować stopni. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza przy niewielkiej różnicy poziomów.

Stopy fundamentowe w planie
Stopy fundamentowe w planie

Przyczyny nadbudów

Dlaczego robi się nadbudowy? Najczęściej z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest chęć dobudowania minimum jednej kondygnacji budynku. Drugim powodem jest chęć podwyższenia gabarytów wnętrza hali, budynku parterowego lub ostatniej kondygnacji budynku piętrowego.

W przypadku drugim z reguły chodzi o podwyższenie podpór ustroju nośnego i wykonanie nowego przekrycia bądź podniesienia starego. Wszystko zależy od konstrukcji. Konstrukcja szkieletowa ma przeważnie górne końce słupów zewnętrznych nakryte wieńcem. Wieniec może mieć formę gzymsu (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Jeżeli wymagania np. oświetleniowe na to pozwalają, to nie powinno się w 100% usuwać wieńca. Lepiej jest skotwić końce podpór, które były podwyższone, nowym wieńcem lub skuć w starym wystające elementy gzymsu.  W takiej sytuacji trudniej mocuje się nowe części podwieszonych podpór. Warto wtedy wykonać połączenia ze stalowych nakładek, chomąt lub śrub, które są umieszczone w otworach w betonie.  W momencie, gdy górne końce słupów, które już istnieją i są podparciem dla wiązarów, są wolne, to można je przedłużyć odpowiednim odkuciem zbrojenia podłużnego. Pomoże to w konkretnym zamontowaniu zbrojenia w tych częściach słupów, które zostały nadbetonowane.

Podnoszenie przekryć

W sytuacji, gdy podwyższone przekrycie się nie zmienia, to zmianie również nie ulegają obciążenia pionowe. Ma to miejsce tylko wtedy, kiedy nie wystąpią nowe obciążenia wynikające z potrzeb produkcyjno – użytkowych. Zmiana dzieje się w przypadku obciążeń pionowych od parcia wiatrów, a także długości wyboczeniowe słupów mogą się zwiększyć (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Zmiana rodzaju przekrycia w znaczący sposób może wpłynąć na obciążenie pionowe budynku i je zmienić. Ma to wpływ przede wszystkim na warunki pracy wszystkich ustrojów podpierających. W przypadku, gdy podwyższenie budynku nie należy do dużych, a obciążenia nie ulegają za bardzo zmianie, po przeliczeniu konstrukcji w nowej sytuacji może okazać się, że te ustroje podpierające i fundamenty nadal będą bezpieczne i będą mogły spełniać swoje zadania. W innej sytuacji trzeba by wzmocnić podpory, może nawet i fundament. Powodowałoby to wzrost kosztów i pojawiłyby się trudności wykonawcze, co byłoby nieopłacalne. Z tego powodu warto jest wcześniej poznać wstępne i szczegółowe studia techniczno-ekonomiczne tych zagadnień.

Podnoszenie przekryć klasyfikuje się do prac trudnych i niebezpiecznych. Świadczą o tym awarie, które wystąpiły w trakcie takich robót. Prace tego typu należy dokładnie przemyśleć i odpowiednio rozważyć kolejne fazy. Powinno się dokładnie opracować projekt, który mówi o organizacji robót. Dodatkowo należy zlecić nadzór nad wykonaniem prac doświadczonym osobom.

Jeżeli budynek jest podwyższany o dodatkowe kondygnacje, to obciążenie ustrojów nośnych i fundamentów wzrasta. W przypadku, gdy nadbudowa nie była w planach, konstrukcja z reguły nie ma takich zapasów wytrzymałościowych, które bezpiecznie przeniosłyby obciążenie od dodatkowych kondygnacji. Wyjątkami są dawniej wybudowane obiekty, jednak trzeba tu wziąć pod uwagę aktualny stan materiałów, które były wykorzystane. Mógł on się zmienić na skutek upływu czasu (testy uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com