fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Sprężone rodzaje gęstożebrowych stropów

Sprężone rodzaje gęstożebrowych stropów

Gęstożebrowe stropy zyskały na popularności z powodu ich montażu, który jest prosty i stosunkowo szybki. Belki mają niską wagę, a ich stropowe wypełnienie pozwala wykonać ręcznie montaż, bez korzystania z ciężkich sprzętów i narzędzi. Produkcja płytowo – stropowych płyt oraz ich montaż miał miejsce na terenie Polski przed wybuchem II Wojny Światowej. Po wojnie w związku z dużym zapotrzebowaniem na mieszkalne nowe budynki spowodowało to, że technologia gęstożebrowych stropów uległa znacznemu rozwojowi. W tym czasie dokonano znormalizowania statycznych obliczeń, a także znormalizowanie projektowania stropów. Wprowadzono również normy obejmujące zespolone i prefabrykowane konstrukcje. (uprawnienia budowlane program) 

Sprężone rodzaje gęstożebrowych stropów
Sprężone rodzaje gęstożebrowych stropów

Rozwój technologii związanej ze sprężaniem belek

Wraz z tradycyjnymi gęstożebrowymi stropami jednocześnie zaczęła rozwijać się technologia związana ze sprężaniem belek. Głównie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz we Francji sprężone rodzaje technologii cieszyły się dużą popularnością, i skutecznie wypierały one tradycyjne technologie. Na ten moment wiele z oporowych gęstożebrowych systemów opiera się w tych państwach na sprężonych belkach. Taka technologia pozwala projektować cieńsze stropy, które będą jednocześnie posiadać większy poziom związany z nośnością albo też większe rozpiętości, mające nawet 20 metrów. W przypadku mieszkaniowego budownictwa rozpiętość wynosi 10 metrów. (uprawnienia budowlane)

Zalety gęstożebrowych stropów

Główną zaletą gęstożebrowych stropów jest szybki oraz prosty sposób ich montażu. Dodatkowo mają one małą wagę i możliwość wykonania ręcznego montażu. Sprężone rodzaje gęstożebrowych stropów mające grubość wynoszącą 16 cm,a ich waga może wynosić w przedziale 175 do 225 kg/m². Porównując monolityczne stropy do rozwiązań na gęstożebrowych systemach, pozwalają one skutecznie zmniejszyć wagę stropu, nawet do kilkudziesięciu procent. Kiedy rozpiętość stropów między sobą jest większa, różnice te są stosunkowo większe. W przypadku wielokondygnacyjnych budynków zastosowanie lżejszych rodzajów stropu pozwala zmniejszyć przekroje w słupach, podciągach i fundamentach. To generuje powstanie dodatkowych oszczędności. Bardzo często zastosowanie znajdują hybrydowe rozwiązania. Polegają one na stworzeniu podziemnych części budynków z żelbetowej konstrukcji, a kondygnacje znajdujące się powyżej wznosi się w technologii sprężonych gęstożebrowych stropów. Takiego rodzaju budynki posiadają zazwyczaj 6 nadziemnych kondygnacji, ale czasami powstają też wyższe budynki. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Stropy belkowo – pustakowe

Stropy belkowo – pustakowe o typie RECTOR to rodzaj gęstosprężonych prefabrykowanych stropów.   (uprawnienia budowlane segregator )  Są one zbudowane z belek strunobetonowych RS i wypełnień. Wypełnienia powstają ze stropowych wibroprasowanych lub żwirobetonowych pustaków. Mogą być to także wypełnienia wykonane z zastosowaniem prasowanego drewna. W systemie uzupełnieniem jest stalowa siatka, nadbeton oraz przypodporowe pręty. W przypadku systemu RECTOBETON ma on betonowe pustaki, których grubość kształtuje się w przedziale 16-34 cm. Przy systemie RECTOLIGHT posiada on 3 wypełnieniowe rozmiary, które pozwalają stworzyć strop o grubości wynoszącej 16 do 30 centymetrów. (uprawnienia budowlane 2022)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com