fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sporządzanie masy betonowej to proces, który polega na tym, że należy:

– dokładnie odmierzyć składniki mieszaniny betonowej,

– wymieszać składniki z wodą w jednorodną masę, która będzie miała odpowiednią konsystencję (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Te czynności są wykonywane przez poniższe maszyny i urządzenia:

– silosy (wraz z dozatorami) na kruszywo,

– silosy (wraz z dozatorami) na cement,

– pompy wodne,

– betoniarki.

Sporządzanie masy betonowej
Sporządzanie masy betonowej

Silosy

Silosami są specjalne zbiorniki, które pozwalają na szybkie załadowanie materiałami, które się w nich znajdują, do podstawionych środków transportowych. Załadowanie jest możliwe na skutek działania siły ciężkości. Jest to celowe dzięki:

– prostej konstrukcji,

– szybkości działania,

– łatwości obsługi,

– niskim kosztom użycia silosów do ładowania masowych sypkich materiałów.

Przy budowie nawierzchni betonowych ważne jest dokładne wagowe dozowanie materiałów. Wówczas niezbędne jest użycie silosów jako samodzielnych urządzeń lub jako wyposażenie odpowiednich maszyn.

Pojemność silosów, przy sprawnej pracy ładowarek i transportu, szacuje się na ok. 2-godzinną wydajność środków transportowych lub betoniarek. Obliczając użyteczną pojemność komór silosów, trzeba wziąć pod uwagę sposób i możliwości ładowania komór. Wszystko zależy od urządzeń ładunkowych oraz naturalnego stoku materiału (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).

Silosy tymczasowe

Przy budowie nawierzchni betonowych stosuje się najczęściej silosy tymczasowe przenośne, które są stalowe bądź drewniane. Każdy przenośny silos zbudowany jest z:

– ramy, która tworzy konstrukcję nośną,

– komór silosu,

– dozatorów wagowych.

Wykorzystuje się również stalowe silosy jednokomorowe, które łączy się w zespoły. Ich największą wadą jest jednak to, że trzeba kolejno podstawiać środki transportowe pod każdy silos dla załadunku odpowiednią frakcją kruszywa.

Dolna część komory ma otwór zsypowy. Jego zadaniem jest przede wszystkim wyładowanie materiału w sposób bezpośredni do środka transportowego bądź do dozatora wagowego. Oddzielny otwór zsypowy jest niezbędny w sytuacji, kiedy komora jest podzielona na części poszczególnych frakcji lub dla różnych rodzajów materiałów.

Otwory zsypowe powinny posiadać zamknięcia, które pozwolą na regulowanie szybkości ładowania i natychmiastowe zamykanie otworu.

Dozatory należy umieścić w sposób bezpośredni pod otworem zsypowym komór. Posiadają one urządzenia, które wskazują na ilości wagowe materiałów, które się wprowadza.

Silosy drewniane najczęściej stosowano przy budowie nawierzchni betonowych. Aktualnie bardziej popularne są silosy stalowe, które coraz bardziej zastępują silosy drewniane (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania).

Silosy na cement

Często wykorzystuje się silosy, które służą do magazynowania i dozowania cementu. Są to najczęściej stalowe silosy, które charakteryzują się szczelną obudową. Silos na cement, który ma stalową konstrukcję rozbieralną zbudowany jest z:

– komory cementu szczelnie obudowanej,

– pionowego, szczelnego podnośnika kubełkowego,

– dozatora wagowego.

Cement do zasilacza podnośnika kubełkowego pochodzi z magazynu cementu bądź z wagonów kolejowych. Dostarcza się go za pomocą przenośnika ślimakowego.

W Polsce coraz częściej produkuje się przewoźne zbiorniki na cement. Są one odpowiednie do przechowywania i dozowania cementu na budowach oraz w miejscu, gdzie produkuje się masę betonową. Zbiornik napełnia się w sposób pneumatyczny z cementowozu. Na zasadzie grawitacji odbywa się dozowanie i wyładunek cementu ze zbiornika do kosza wsypowego betoniarki.

Zbiornik taki ma 17,85 m3 pojemności, co odpowiada 25 t cementu. Z kolei ciężar całkowity silosu wynosi 1645 kg. Przyczepy typu NS-1 służą do:

– przewozu,

– ustawienia,

– demontażu silosu (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com