fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Specjalność inżynieryjna kolejowa

Jakie wykształcenie jest potrzebne dla specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych?

Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie obiektów budowlanych dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą z nich są uprawnienia, które dotyczą projektowania kolejowych obiektów budowlanych. Drugą natomiast jest projektowanie takich obiektów. Możliwe jest zdobycie uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej kolejowej, które upoważnią do projektowania i kierowania procesami budowlanymi.( program na uprawnienia budowlane )

Aby jednak w ogóle móc myśleć o takich uprawnieniach, należy najpierw zdobyć odpowiednie wykształcenie. Jeżeli chodzi o wykształcenie wyższe, należy podjąć się studiów na kierunkach, które pozwolą na zdobycie niezbędnej wiedzy w tych zakresach. Kierunki takie to na przykład budownictwo lub transport

Uprawnienia budowlane a praktyka zawodowa

Jeżeli chodzi o uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej, ich zdobycie możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ukończenie studiów na wyżej wymienionych kierunkach. Mogą się one zakończyć na I stopniu. W takim wypadku praktyka zawodowa powinna trwać półtora roku, które praktykant powinien spędzić na budowie.

Uprawnienia budowlane bez wykształcenia wyższego

Nie jest jednakże powiedziane, że osoby, które zakończyły swoją przygodę z edukacją na poziomie średnim, nie mogą zdobyć uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie obiektów budowlanych. Warunkiem tego jest posiadanie tytułu mistrza, technika lub kwalifikacji zawodowych. Oczywiście, kierunek posiadanego wykształcenia także nie jest bez znaczenia.Kwalifikacje należy posiadać w zawodzie technika budownictwa lub też technika dróg i mostów.

Podjęcie się uprawnień budowlanych na wyżej wymienionych warunkach, wiąże się z wydłużeniem czasu praktyk na budowie. Wtedy powinny trwać one cztery lata. (testy uprawnienia architektoniczne)

Specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych

Nie da się ukryć, że droga do uzyskania uprawnień kolejowych w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych nie jest łatwa. Długi okres zdobywania doświadczenia, kilkuletnie praktyki zawodowe na budowie czy w biurze projektowym, stresujący egzamin ustny i pisemny – wszystko to może zrazić niejedną osobę.

Należy jednak mieć na uwadze, że zdobycie takich uprawnień, i to jeszcze w specjalności kolejowej, daje bardzo duże spectrum możliwości zawodowych. Uprawnienia I choć należy w to włożyć bardzo dużo czasu i pracy, to ten trud zdecydowanie się opłaca. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Największe pole do popisu dają oczywiście uprawnienia budowlane w stopniu nieograniczonym. Najlepiej byłoby, gdyby osoba, która chce je nabyć, nastawiona była na uprawnienia zarówno projektowe, jak i te, które umożliwiają kierowani robotami budowlanymi. Aby było to możliwe, należy spełnić następujące warunki:
– zdobyć II stopień wykształcenia wyższego na kierunkach budownictwo lub transport
– odbyć praktykę projektową, która będzie trwała równy rok
– odbyć praktykę budowlaną, która będzie trwała półtora roku. (testy 2020 uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com