fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Specjalność instalacyjna elektryczna

Czym jest specjalność elektryczna?

Specjalność instalacyjna elektryczna opiera się na instalacji siedzi, urządzeń elektrycznych oraz urządzeń elektroenergetycznych. Aby w ogóle myśleć o możliwości wykonywania zawodu ściśle wiążącego się ze specjalnością instalacyjną elektryczną, należy w pierwszej kolejności ukończyć odpowiednie studia kierunkowe. Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć, jest odbycie praktyki zawodowej. Wszystko to po to, aby przystąpić do egzaminu i móc cieszyć się uprawnieniami budowlanymi w specjalności instalacyjnych elektrycznej. ( program do egzaminu na uprawnienia na komputer )

Kierunek studiów a specjalność instalacyjna elektryczna

Specjalność instalacyjna elektryczna wymaga od osoby się o nią ubiegającej ukończenia studiów na kierunku, który będzie bezpośrednio wiązał się z wybraną specjalizacją. Najlepiej więc, aby były to studia elektroenergetyczne, elektrotechniczne lub elektryczne inżynieryjne. Zdobyte wykształcenie może być I, jak i II stopnia. Oba stopnie pozwalają na zdobycie uprawnień budowlanych w zakresie nieograniczonym. Różnią się jednak długością praktyk budowlanych. W przypadku ukończenia studiów I stopnia, praktyka zawodowa wynosić będzie trzy lata, podczas gdy kandydat na uprawnienia budowlane ukończy studia II stopnia, będzie to już tylko półtora roku. ( program z aktami na uprawnienia budowlane )

Uprawnienia budowlane w stopniu ograniczonym

Jeśli chodzi o specjalność instalacyjną elektryczną, należy zaznaczyć, iż uprawnienia budowlanej można nabyć także w zakresie ograniczonym. Wiąże się to co prawda z mniejszym możliwym zakresem obowiązków zawodowych, ale nadal zdecydowanie korzystnie wpływa na karierę zawodową. Kierunki studiów, które pozwalają na zdobycie uprawnień budowlanych w stopniu ograniczonym to między innymi energetyka, elektronika, komunikacja, miernictwo elektryczne, automatyka i robotyka, transport czy też elektryczny transport szynowy. ( program na uprawnienia budowlane )

Uprawnienia budowlane a tytuł technika lub mistrza

Przekonanie o tym, że o uprawnienia budowlane mogą starać się jedynie osoby, które zdobyły wykształcenie wyższe, jest oczywiście mylne. Tytuł technika czy mistrza również do tego uprawnia. Musi to być jednak tytuł technika czy mistrza ściśle powiązany z elektryką. Chodzi między innymi o wykształcenie elektryka, technika elektroenergetyka, technika elektryka kolejowego.

Przy tytule technika lub mistrza, bardzo istotny jest czas trwania praktyk budowlanych. W przypadku wyżej wymienionych będą to aż 4 lata.

Zdobyte uprawnienia budowlane w tym przypadku będą w stopniu ograniczonym. (testy 2020 uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com