fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Składki członkowskie, a możliwy przychód

Polska Izba Inżynierów Budownictwa poinformowała, że wszyscy członkowie izby, którzy prowadzą też własną działalność gospodarczą mają pewną możliwość. A mianowicie mogą oni zaliczyć składki członkowskie wnoszone do organów samorządu zawodowego do kosztów uzyskania przychodu. (uprawnienia budowlane testy egzamin)

Opiera się to na ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umożliwia on bowiem wliczenie składek, które muszą być opłacone do kosztów przychodu. Jest jednak jeden warunek: muszą być one absolutnym niezbędnikiem, by móc prowadzić działalność gospodarczą. Wszyscy inżynierowie z uprawnieniami budowlanymi muszą być członkami izby inżynierów lub architektów. A jeśli chodzi o uiszczanie składek, działają oni na zasadach ustawy o samorządach zawodowych architektów i inżynierów budownictwa.(materiały do egzaminu)

Istnieje konkretny artykuł, który mówi, iż prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych mają tylko i wyłącznie osoby, które posiadają członkostwo w odpowiedniej izbie samorządu zawodowego. Ponadto wliczanie tych składek do kosztów uzyskania przychodu zawarte jest też w interpretacjach organów podatkowych. Jednak chodzi tu tylko o składki, które uiszczają doradcy podatkowi na rzecz Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Dość ważną i interesującą informacją jest, że według niektórych interpretacji możemy w te koszta wliczyć też opłaty za kurs szkoleniowy i przygotowawczy, a nawet sam egzamin na uprawnienia budowlane. (wybierz swój program na uprawnienia)

Co dokładnie można wliczyć w te koszta?

Oczywiście, żeby dane wydatki zostały wliczone w koszta, konieczne jest spełnienie niektórych warunków. Jednym z nich jest, aby osiągnięcie lub zachowanie przychodu albo zabezpieczenie naszego źródła dochodu musi być celem konkretnego wydatku. Ponadto istnieje artykuł 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym jest katalog odpisów i wydatków, które nie wliczają się w koszty uzyskania przychodu. Oczywiście rodzaj naszych wydatków nie może się tam znaleźć. I każdy wydatek musi być udokumentowany w odpowiedni sposób.

Wszystkie konkretne informacje odnośnie dokumentacji wydatków odnajdziemy w swoim urzędzie skarbowym. (dowiedz się więcej)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

DARMOWY PORADNIK
Podejdź do egzaminu na Uprawnienia Budowlane

Z poradnikiem otrzymasz wypełniony wzór zbiorczego zestawu praktyk oraz inne dokumenty.

Odkryj wiele ciekawych informacji o promocjach i nie tylko…

Nie zwlekaj, zapisz się do darmowej listy użytkowników i otrzymaj od nas specjalnie przygotowany poradnik.