fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ściana zewnętrzna trójwarstwowa

Ściana trójwarstwowa –ścina która ma trzy warstwa. Są rożne rodzaje ścian zewnętrznych –jednowarstwowa ,dwuwarstwowa i trójwarstwowa. Większość budynków posiadają ściany jednowarstwowe murowane. Rodzaj konstrukcji i dobranie materiały muszą przetrwać przez co najemnej kilkadziesiąt lat.  Konstrukcje ściany będę  decydowały o ciepłochronności , ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu.

W budownictwie o małej liczbie pięter bardzo popularna jest konstrukcja zewnętrznej ściany jako trójwarstwowej. Zewnętrzna ściana trójwarstwowa składa się z elementów: ściana nośna, izolacja termiczna i cegły okładzinowe (osłona)

Ściana ta pozwala na zastosowanie lepszych dla każdej warstwy materiałów. Ściana nośna z cegieł lub bloków betonowych przenosi obciążenie konstrukcji. Opierają się na niej stropy, balkony, wykusze i dach.

Trójwarstwowe ściany wyróżniają się w stosunku do innych konstrukcji  odpornością ogniowa. Ponadto mają najlepszą izolacyjności akustyczną. Dzięki takim ścianom elewacje są odporne na uderzenia mechaniczne.

ściana zewnętrzna trójwarstwowa
ściana zewnętrzna trójwarstwowa

Zastanawiasz się czy podejść do egzaminu na uprawnienia budowlane? Nie wiesz czy jesteś wystarczająco dobrze przygotowany? Teraz nie musisz się mieć wątpliwości. Z naszym programem przygotujesz się doskonale.

Budowa ścian trójwarstowywch

Budowa ścian trójwarstwowych jest bardzo pracochłonna dosyć droga.D Często ściana taka wymaga zastosowania szerszych fundamentów, ze względu na to że sama w sobie ma większą grubość. W przypadku nieprawidłowości jej wykonania jest ona trudna do poprawienia i napraw.

Ściana trójwarstwowa składa się z następujących części: część nośna, termoizolacja, część osłonowa inaczej elewacyjna.

Część nośna ma grubość 20-24cm. Może być wykonana z pustaków ceramicznych, bloczków wapienno-piaskowych lub betonu komórkowego.

Izolacja termiczna, czyli druga część jest mniejszej grubości. ma 15 do 20 cm. Stosuje się tutaj wełnę mineralną lub styropian.

Osłonówka wykonana jest z cegły klinkierowej, cegły silikatowej, bloczków, okładzin z innych materiałów.

Izolacyjność i właściwości ściany trójwarstwowej.

Jeśli chodzi o izolacyjność to ściana trójwarstwowa jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Dla ścian trójwarstwowych zostawia się szczelinę powietrzną, w której krąży powietrze ocieplając ścianę zimą a chłodząc ją zimą. W przypadku użycia styropianu ze szczeliny często się rezygnuje.

Ścianę trójwarstwową wykonuje się w sposób jedno- lub dwuetapowy.

W budowie jednoetapowej buduje się wszystkie trzy warstwy jednocześnie. W przypadku budowy dwuetapowej warstwę nośną wznosi się osobno, zaś warstwę termoizolacyjną wykonuje się równocześnie z osłonówką.

Wady ścian trójwarstwowych

Ściany wielowarstwowe mają wady:

  • ograniczona trwałość materiału izolacyjnego w porównaniu z materiałem ściany nośnej i okładziny;
  • uwolnienia niebezpiecznych substancji szkodliwych od izolacji, aczkolwiek w rozsądnych granicach;
  • potrzeby zastosowania specjalnych środków w celu ochrony ściany przed przedmuchiwaniem i zwilżaniem – odporne na parę, wiatroszczelne powłoki i wentylowane szczeliny, polimerowe materiały izolacyjne;

Montaż okien i drzwi w trójwarstwowej ścianie

Umieszczenie okien i drzwi w grubości trójwarstwowej ściany powinno zapewnić minimalne straty ciepła przez ścianę w miejscu instalacji. W trójwarstwowej ścianie izolowanej otwory okienne i drzwiowe mają być zainstalowane w tej samej płaszczyźnie co izolacja termiczna, na granicy warstwy izolacyjnej.

Ściana nośna w trójwarstwowym murze

Ściana nośna jest zwykle wykonana z takich materiałów jako pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, keramzytobetonu lub silikaty. Szerokość warstwy nośnej wynosi od 18 do 25 cm, w zależności od zastosowanego budulca. W przypadku budynków jednokondygnacyjnych minimalna grubość układania ściany nośnej z materiałów może wynosić 180-250 mm. Dla budynków 2-3 piętrowych – 290 mm.

Izolacja termiczna i akustyczna ścian w warstwie trójwarstwowej

Płyty z twardej wełny mineralnej lub płyty spienionych polimerów stosuje się jako materiały izolacyjne. Płyty termoizolacyjne wykonane z betonu komórkowego i szkła piankowego stosuje się  rzadziej, chociaż materiały te mają kilka zalet w porównaniu z powyższymi materiałami izolacyjnymi.

Warstwa izolacji cieplnej i akustycznej

Przy stosowaniu wełny mineralnej do izolacji cieplnej i akustycznej to mamy robić szczelinę wentylacyjną pomiędzy warstwą osłonową i izolacją. Gdy do wełny mineralnej trafi wilgoć lub woda, jej właściwości znacznie się pogorszą

Też stosuje się styropian lub styrodur (polistyren ekstrudowany) bo nie pochłaniają wilgoci przez to że mają zamknięte pory. Wtedy szczelina wentylacyjna nie jest potrzebną

Płyty ze sztywnej pianki poliuretanowej typu PIR stosują się wtedy, kiedy chcemy zrobić naszą ścianę trójwarstwową mniejszej szerokości. Ściany są cięższe przez to, że nie ma szczeliny wentylacyjnej, bo ten materiał ma dobre właściwości izolacyjne i para wodna mu nie grozi

Wentylacja ściany z warstwą osłonową z klinkieru zmniejsza ryzyko pojawienia się wykwitów na elewacji.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com