Wybór odpowiedniego rodzaje fundamentów
Fundament jest podstawą domu, a więc musi być tak wybrany, aby odpowiadał naszym zapatrywania, był solidny i bardzo wytrzymały. Fundamenty uzależnione są od warunków gruntowych, kosztów związanych z ich wykonaniem, wymaganiami konstrukcyjnymi.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje fundamentów-fundamenty pośrednie, których głębokość posadowienia fundamentów jest dość spora. Posadowienie polega na obciążeniu, które przekazywanie jest przez należną warstwę gruntu jaka zalega, tuż pod jego warstw podstawą oznacza to iż nacisk, przenoszony na warstwę głębszą za pomocą elementów konstrukcji domu. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Fundamenty bezpośrednie, to fundamenty płytkie, należą do nich płyty i stopy fundamentowe ich posadowienie nie przekracza 4 m.
Większość budownictwa wykorzystuje właśnie się fundamenty płytkie. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Najczęściej w przypadku budownictwa jednorodzinnego wykonuje się fundamenty płytowe, stropowe lub. Bardzo często niewielkie domy posiadają fundamenty ławy.
W przypadku betonowych ław, poszerzenie ścian nośnych sprawia, że obciążenie generowany jest przez budynek i jest rozkładane na większe powierzchnie. Fundamenty te muszą spełniać warunki wytrzymałościowe, określone w przepisach, dlatego też niektóre z nich są zbudowane poprzecznie. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
W niektórych warunkach nie jest konieczne wykonywanie ław fundamentowych, wystarczy tylko wylać bezpośrednio w gruncie fundament, chodzi tutaj o takie warunki jak lekka konstrukcja budynku, a grunt ma charakteryzować się wysoką nośnością.
Łatwiejsze do wykonywania są fundamenty ławy schodkowe, które są niezbędne w przypadku domów przylegających do istniejących budynków lub częściowo podpiwniczony.
Fundamenty płytowe mogą być budowane na różnej powierzchni. W zagłębieniach odpowiednio zaprojektowana żelbetowa płyta rozkłada prawidłowe obciążenia przekazywane przez budynek. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)
Fundamenty płytowe zagubione są wykonywane najczęściej, gdy nośność gruntu jest zbyt mała. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie występuje podpiwniczenie.