fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stropy płytowe w  systemie szczecińskim

Stropy płytowe mają najczęstsze zastosowanie w formie prefabrykowanych płyt gładkich oraz kanałowych (program uprawnienia budowlane). W przypadku budynków, które powstają z wielowymiarowych prefabrykatów zgodnie z systemem szczecińskich stropy są z prefabrykowanych płyt żelbetowych gładkich, które mają:

– grubość: 14 cm,

– rozpiętości: 480 i 240 cm.

Występuje kilka rodzajów płyt. Wyróżnia się:

– podstawowe,

– z otworami do przeprowadzania instalacji elektrycznych oraz przewodów wentylacyjnych,

– balkonowe z osadzonymi markami do zamocowania płyt balkonowych.

Rodzaje stropów
Rodzaje stropów

Płyty otworowe kanałowe najczęściej wykorzystywane są w budynkach mieszkalnych oraz w budownictwie ogólnym. Ściany w takich budynkach najczęściej są z:

– wielkich bloków,

– cegieł,

– bloków gazobetonowych.

Zadaniem płyt jest przekrywanie rozpiętości od 270 do 600 cm. Zbrojenie jest obliczone na przeniesienie obciążenia użytkowego p = 400 kG/m2 (3924 N/m2).

Stropy w budynkach w systemie W-70 i SBO

Stropy, które powstają w budynkach systemu W-70 powstają z płyt kanałowych tego systemu. Są one dostosowane przede wszystkim do modułu budowlanego, który wynosi 30 cm (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Oprócz tego mają takie wymiary:

– szerokość: 120, 180 i 240 cm,

– długość: 240, 360, 450 i 600 cm.

Wysokość konstrukcyjna stropu jest równa 22 cm. Płyty te zbroi się jednokierunkowo. Istnieje kilka rodzajów takich płyt. Wyróżnia się:

– pośrednie z wycięciami na przewody instalacyjne,

– pośrednie bez wycięć na przewody instalacyjne,

– korytarzowe,

– skrajne z wycięciami do osadzania balkonów,

– skrajne bez wycięć do osadzania balkonów.

W przypadku budynków, które powstają zgodnie z systemem budownictwa ogólnego (SBO) stropy powstają z płyt otworowych systemu W-70.

Płyty „Żerań”

Podobny kształt, co płyty otworowe systemu W-70 mają płyty otworowe „Żerań”. Należy pamiętać o tym, że dopasowuje się je do obciążeń w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w przypadku budynków, które charakteryzują się konstrukcją szkieletową o rozstawie słupów 6 m. Zbrojenie oblicza się na obciążenie użytkowe p=500 kg/m2 (4903 N/m2). Najczęściej spotykanym z kolei obciążeniem w budownictwie przemysłowym jest p=750 kg/cm2 (7354 N/m2). Wyróżnia się dwa rodzaje płyt:

– pośrednie,

– przysłupowe (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Strop płytowo-żebrowy monolityczny

Strop płytowo-żebrowy monolityczny powstaje z płyty żelbetowej, która opiera się na belkach. Belki te noszą nazwę żeber i z tego powodu strop ten nazywa się płytowo-żebrowym. Żebra te z reguły rozstawione są co 1,5-2,5 m. Żebra jako belki jednoprzęsłowe stosuje się w momencie, kiedy rozstaw ścian nośnych budynków albo podciągów zewnętrznych w konstrukcji szkieletowej nie jest większa niż 7-8 m (w zależności od obciążenia). W sytuacji, kiedy jest większa rozpiętość, to żebra należy oprzeć na podciągach, które znajdują się wzdłuż budynku.

Kiedy ściany podłużne są murowane, to należy wykonać wieniec, na którym później opiera się żebra. Dzięki takiemu połączeniu stropu ze ścianami budynek jest przestrzennie usztywniony.

Stropy tego typu najczęściej stosuje się w:

a) budynkach przemysłowych, gdzie ustawia się maszyny i urządzenia o różnym usytuowaniu i obciążeniach na różnych kondygnacjach,

b) magazynach i innych budynkach, w których występują duże obciążenia, a wykonanie budynku z prefabrykatów typowych nie jest możliwe

Strop z płyt prefabrykowanych żebrowych

W budynkach przemysłowo-magazynowych strop powstaje z płyt prefabrykowanych żebrowych. Inną nazwą są płyty żebrowo-wspornikowe. Płyty stropu mają podobne wymiary jak wielootworowe płyty „Żerań”. Zbrojenie płyt przenosi obciążenie 500-1000 kg/m2 (4903 N/m2-9807 N/m2). Strop tego typu układa się podobnie jak strop, który jest z płyt otworowych (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com