fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ręczne prace transportowe na budowie

Przed wykonaniem ręcznych prac transportowych na budowie zarówno pracownicy jak i kierownicy powinni poznać zasady BHP z dziedziny ręcznego transportowania materiałów. Osoby zajmujące się transportowaniem ręcznym powinny przejść szkolenie w tym zakresie.
Kierownicy powinni przekazać pracownikom informacje na temat przemieszczanego przedmiotu. Powinny się w nich znaleźć informacje zawierające jego masę i położenie środka ciężkości. Ponadto to, jak najdogodniej go przemieszczać, a także powinni poinformować ich o ryzyku zawodowym. Kierownik powinien powiedzieć jak uniknąć urazów. Dotyczy to zwłaszcza urazów kręgosłupa, który jest najbardziej narażony na obciążenia, co za tym idzie na uszkodzenia przy tego typie pracy.

Ręczne prace transportowe – ograniczenia

Powinno się pracownikom jak najbardziej możliwie ograniczyć długotrwały wysiłek fizyczny. Powinno się też zapewnić im odpowiednio częste i odpowiednio długie przerwy od wykonywanej pracy. Należy również wyeliminować nadmierne obciążenie kręgosłupa i stawów.  Należy także pomyśleć o ergonomii, zadbać o to by odległość przenoszenia była jak najmniejsza.
Nie należy przemieszczać przedmiotów ręcznie, kiedy przedmiot jest;

  • zbyt ciężki,
  • jest zbyt duży lub
  • nieporęczny,
  • jest bardzo niestabilny,
  • organiczna pole widzenia,
  • przenoszenie wymaga pochylenia tułowia większego niż 45 stopni,
  • cechy przedmiotu mogą powodować urazy u pracownika,
  • kiedy stanowisko  pracy uniemożliwia lub bardzo utrudnia przenoszenie przedmiotu, czyli kiedy np. powierzchnia jest nierówna, niestabilna, bądź jest śliska.

Ostre, wystające i niebezpieczne elementy przedmiotów, mogące stanowić zagrożenie, należy odpowiednio zabezpieczyć przed wykonywaniem prac.

Niebezpieczne ręczne prace transportowe

Przy transportowaniu ręcznym przedmiotów, które są bardziej niebezpieczne – ciężkie, duże, niestabilne i mogą łatwiej powodować sytuacje, w których może dojść do wypadku należy utworzyć instrukcje ich przenoszenia i zapoznać z nią pracowników. W instrukcji zawarte jest to, że gdy przedmiot jest zbyt ciężki lub zbyt duży należy użyć specjalistycznego sprzętu pomocniczego, który nie utrudnia pracy i nie stwarza dodatkowych zagrożeń. Różnego rodzaju druty i taśmy powinny być zwinięte i zabezpieczone, aby nie utrudniały przenoszenia i nie obwijały się wokół pracownika. Jeśli przenoszony przedmiot wymaga  trzymania go w odległości większej niż 30 cm od tułowia, należy zmniejszyć o połowę dopuszczalną masę przedmiotu lub wyznaczyć do jego przenoszenia więcej niż jedna osobę.

Masa przemieszczanych przedmiotów

Masa przedmiotów podnoszonych i przemieszczanych przed osobę powinna wynosić nie więcej niż 12 kg dla kobiet przy pracy stałej i 20kg przy pracy dorywczej, oraz  nie więcej niż 30 kg dla mężczyzn przy pracy stałej i 50 kg przy pracy dorywczej. Dopuszczalna ilość przenoszonych kilogramów ulegają zmiennie w zależności od dystansu przenoszenia. Dotyczy to również nachylenia terenu, wysokości podnoszenia przedmiotu, sposobu transportowania – przenoszenie, ciągnięcie, pchanie, toczenie, przesuwanie, kształtu i długości przedmiotu czy tez od stanu skupienia i niebezpieczeństwa substancji (np. substancje rżące).

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com