Akumulacja ciepła
Mimo tego, że na rynku jest wiele dostępnych materiałów, które dobrze akumulują ciepło, pustaki ceramiczne w niczym im nie ustępują. Oczywiście najlepiej będzie postawić na pełne materiały, te zapewniają najlepszą skuteczność w tej dziedzinie. Ściany z pustaków posiadają bardzo dobrą akumulację ciepła, dzięki czemu są w stanie zakumulować dużą ilość takiej energii. (uprawnienia budowlane kontakt)
Pustaki, które zostaną nagrzane, np. w trakcie gorących dni, utrzymują wysoką temperaturę bardzo długo. W zimę pomagają utrzymywać optymalną temperaturę pomieszczeń. Latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się. Potrafią dopasować się do różnych warunków pogodowych, dzięki czemu są cenione przez ich użytkowników. (uprawnienia budowlane program)
Radioaktywność
Pustaki, tak jak i wiele materiałów budowlanych pochodzenia mineralnego, zawierają pierwiastki promieniotwórcze. To głównie potas, rad i tor (K-40/Ra-226/Th-228). Ta cecha jednak nie skreśla ich na etapie produkcji. Wszystkie materiały budowlane muszą bowiem spełniać dokładne normy, a co za tym idzie – być bezpieczne dla zdrowia i życia. Co za tym idzie, nie imitują one więcej promieniowania niż organizm ludzki, jedzenie czy napoje.
Jeśli jednak ktoś jest nadmiernie sceptyczny, może postawić na pustaki ceramiczne. Te wykonuje się z gliny i trocin, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla ludzi. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Kołki
Do osadzania kołków w pustakach używać powinno się specjalnych narzędzi i akcesoriów. Najczęściej zalecane jest korzystanie z wierteł do ceramiki, dzięki którym otwory bez problemu przyjmą wszelkiego rodzaju kotwy czy kołki rozporowe.
Należy pamiętać, że to pustaki to naprawdę wytrzymały materiał. Dzięki temu mogą zawisnąć na nim bez problemu wszelkie ciężkie meble, np. szafki. (program egzaminu na uprawnienia)
Wypełniacze
Pustaki tworzy się z gliny i przeróżnych specjalnych mieszanek zaprojektowanych przez producentów. Ten główny, budulcowy składnik wpływa na wytrzymałość materiały. Jednak przy okazji obniża właściwości termiczne pustaków. Aby je zwiększyć, używa się dodatków porykujących. To najczęściej trociny albo piasek. Nie wpływają one na wytrzymałość i jakość samego materiału budowniczego, a jedynie na parametry termoizolacyjne. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Układ otworów
Wszelkie otwory w pustakach mają specjalne właściwości, głównie akustyczne i termiczne. Sprawia to, że układ tych otworów ma ogromne znacznie w eksploatacji budynków. Odpowiednie ich ustawienie zabezpieczają konstrukcje przed hałasem oraz wpływają na jej termoizolacyjność. W otwory umieszcza się specjalny system drążeń, który zwiększa przenikanie ciepła. (uprawnienia budowlane 2021)