Choć uprawnienia budowlane nadawane są w różnych specjalnościach, to jednak wybór tej konkretnej zależy od posiadanego wykształcenia. W załączniku nr 2 do Rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie znajdziemy szczegółowy spis kierunków pokrewnych i odpowiednich dla specjalności uprawnień. Z kolei załącznik nr 3 traktuje o zawodach uprawniających do zdobycia poszczególnych specjalności (egzamin na uprawnienia budowlane).
Niezbędne wymagania
Istotnie, aby móc zdobyć uprawnienia budowlane w danej specjalności należy mieć odpowiednie wykształcenie (program uprawnienia budowlane). Ważnym aspektem są również odbycie praktyki zawodowej oraz zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane. Konkludując, każdy, kto myśli o ww. uprawnieniach musi zadbać o spełnienie tych trzech czynników.
Specjalności techniczno-budowlane – specjalizacje
Bezsprzecznie zdobycie uprawnień oraz odpowiedniego przygotowania zawodowego otwiera przed nami kolejną możliwość (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Otóż po ich zdobyciu można starać się o nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej w swojej specjalności. Godnym uwagi jest fakt, iż specjalności techniczno-budowlane są wyodrębnione jedynie w niektórych specjalnościach. Przykładem jest tutaj specjalność konstrukcyjno-budowlana. Umożliwia ona zdobycie specjalizacji takich, jak: obiekty budowlane budownictwa ogólnego, geotechnika, obiekty budowlane na terenach wpływów górniczych, budowle wysokościowe. Jak również: obiekty budowlane budownictwa przemysłowego oraz rusztowania i deskowania wielofunkcyjne.
Specjalność inżynieryjna hydrotechniczna – specjalizacje
Przede wszystkim należy zauważyć, iż zarówno specjalności techniczno-budowlane, jak i inżynieryjna hydrotechniczna pozwalają na wybór wielu specjalizacji. W zakresie ww. specjalności można uzyskać specjalizacje takie, jak: śródlądowe budowle hydrotechniczne, melioracje wodne, obiekty budowlane oczyszczalni wody i ścieków. Jak również morskie budowle hydrotechniczne (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Oferta specjalizacji w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych jest równie ciekawa. Można bowiem uzyskać specjalizacje, takie jak: sieci, instalacje i urządzenia cieplne, wentylacyjne i klimatyzacyjne, czy sieci, instalacje i urządzenia gazowe. Jak również sieci, instalacje i urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne.
Oczywiście można również wyodrębnić specjalizacje w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Istotnie w tym zakresie można wybrać specjalizacje takie, jak: trakcje elektryczne, sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne. Jak również sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne powyżej 45 kV.