Kanalizacja, szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Planowanie budowy domu jednorodzinnego należy zacząć między innymi od przemyślenia kwestii odprowadzania odpadów. Oczywiście najwygodniejszą opcją jest przyłączenie do sieci kanalizacyjnej, lecz nie zawsze jest to możliwe. Część działek budowlanych nie ma możliwości przyłączenia do kanalizacji. Odpływy w domu zapewniają ogromny komfort, ponieważ wystarczy spuścić wodę – nie trzeba martwić się o to, gdzie ona potem ląduje i jak się jej pozbyć. Czy w przypadku braku podłączenia do sieci kanalizacyjnej jesteśmy skazani na szambo? Niekoniecznie. Z pomocą przychodzi przydomowa oczyszczalnia ścieków. (uprawnienia architektoniczne) (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co to takiego?
Przydomowa oczyszczalnia jest systemem pozwalającym na gromadzenie odpadów, ich oczyszczanie oraz ponowne użytkowanie wody, która może wrócić do ekosystemu. Co prawda klasa czystości takiej wody nie pozwala na jej spożywanie, ale taką wodę możemy śmiało wykorzystać na przykład do podlewania ogrodu. System przydomowej oczyszczalni bazuje na wysokim stopniu filtrowania zanieczyszczeń i jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym. (materiały do nauki na egzamin na uprawnienia budowlane)
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma nad tradycyjnym szambem wiele zalet. Przede wszystkim jest to ogromny komfort, ale i rozwiązanie niezwykle ekonomiczne. Korzystanie z przydomowej oczyszczalni jest praktycznie bezpłatne. Koszta, jakie musimy ponieść, dotyczą tak naprawdę wyłącznie samej budowy. Każdego miesiąca oszczędzamy na braku konieczności pozbywania się odpadów, dlatego inwestycja zwraca się bardzo szybko. Z przydomową oczyszczalnią znika problem wjazdu ciężkiego samochodu na posesję, co zabezpiecza grunt przed uszkodzeniami. Podobnie jest z przykrym zapachem – pojawia się on podczas opróżniania szamba, ale nie istnieje w przydomowej oczyszczalni. Wszystko za sprawą neutralizacji zapachów, co dla mieszkańców jest niezwykle komfortowe. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)