fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przepusty sklepione stosuje się przy wysokich nasypach i przy znacznym przepływie wody (uprawnienia budowlane). Wykonuje się je z betonu wylewanego. Jednak coraz częściej przepusty takie mają formę typowych konstrukcji sklepień żelbetowych prefabrykowanych, które w świetle mają rozpiętość 2 i 3 m. Zbudowane są one z dwóch prefabrykowanych półłuków, które opierają się w wezgłowiu na prefabrykowanej płycie. Płyta ta pełni funkcję przegubu.

Ścianami oporowymi są głowice wlotowe oraz wylotowe. Robi się je z betonu wylewanego. Należy je posadowić na głębokość przemarzania, czyli 0,8-1,2 m. Płyta denna znajduje się pomiędzy murami oporowymi. Powinna mieć ona 15 cm grubości. Układa się ją na podłożu z ubijanego piasku. Szczeliny, które są pomiędzy prefabrykatami półłuków, które mają długość 99 cm, wypełnia się kitem fugowym. Z kolei szczeliny, które są w wezgłowiu oraz zworniku należy wypełnić plastyczną masą bitumiczną.

W zależności od warunków gruntowych w fundamentach należy uwzględnić dylatacje. Powinny się one znajdować w odległości co 3-5 m przy użyciu przekładki pilśniowej bądź dwóch warstw papy. 

Przepusty sklepione

Przepusty płaskie betonowe

Przepusty płaskie betonowe zbudowane są z:

– 2 przyczółków – ścianek betonowych,

– nośnej płyty żelbetowej.

Przyczółki opiera się na fundamentach betonowych (program uprawnienia budowlane). Z kolei nośną płytę żelbetową wykonuje się na mokro bądź jest ona prefabrykowana. W sytuacji, kiedy przepust jest dłuższy niż 6 m, konieczne jest wykonanie go w segmentach, które mają długość 4-6 m. Należy wówczas zastosować szczeliny dylatacyjne, które mają szerokość 1 cm.

Występują one także jako przepusty dwuotworowe. Posiadają one prześwity:

– 2x1x1 m,

– 2×1,5×1,5 m.

Płyty tego typu najczęściej wykonuje się z betonu marki 200. Z kolei ścianki fundamentowe, a także 4 skrzydełka głowicy z betonu powinny być zrobione z betonu marki 140. Głowice wlotowe i wylotowe należy zbroić stalą 18G2A, która posiada obliczeniową granicę plastyczności na poziomie Qr=3600 kg/cm2. Zbrojeniem konstrukcyjnym są pręty, które wykonuje się ze stali St3SX.

Przepusty kolejowe ramowe prostokątne

Przepusty kolejowe ramowe prostokątne można spotkać w takich wariantach o światłach:

– 0,8×0,8 m,

– 1×1 m,

– 1,5×1 m,

– 2×1,5 m,

– 2×2 m.

Najczęściej stosuje się je na liniach jednotorowych, a także dwutorowych pierwszorzędnego znaczenia (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane). Zgodnie z opracowaniem typowym ramy przepustów projektuje i wykonuje się najczęściej z prefabrykatów, których długość wynosi 1 m. Wykorzystuje się do tego beton, który charakteryzuje się Rw na poziomie 250 kg/cm2. Dodatkowo stosuje się także stal żebrowaną 18G2, której główną cechą charakterystyczną jest podwyższona wytrzymałość. W przypadku zbrojenia montażowego oraz rozdzielczego wykorzystuje się stal St3SX.

Głowice przepustów tego typu wykonuje się z prefabrykatów typu ramy otwartej. Pochylenie ścian pionowych odpowiada wówczas pochyleniu skarp nasypu z betonu. Wykorzystuje się do tego sral St3SX. Ławę betonową wykonuje się z reguły z betonu marki 100 pod prefabrykowane segmenty środkowe. Powinna być ona wysoka na 53-66 cm. Dodatkowo konieczna jest dylatacja co 3-4 m. Odcinek ławy fundamentowej z betonu, który posiada Rw na poziomie 140 kg/cm2, powinien mieć taką wysokość, która odpowiada głębokości przemarzania dla danego rejonu kraju. Ta wysokość wynosi 0,8, 1 i 1,2 m (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com