fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przekrycia uniwersalne

Przeprowadzono doświadczenia w krajach demokracji ludowej oraz na Zachodzie (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Wyniki pokazują, że najodpowiedniejsza siatka dla budynków, które charakteryzują się transportem górnym, jest siatka, która opiera się na kwadracie o bokach większych niż 15 m. Jednak warto pamiętać o tym, że w przypadku konstrukcji płaskich potrzebne jest duże zużycie materiałów, a co się z tym wiąże – duże koszty.

Przekrycia uniwersalne
Przekrycia uniwersalne

W Biurze Studiów opracowano przekrycia tzw. kryształowe oraz graniaste. Są one odpowiednie dla kwadratowych siatek słupów o wymiarze 12 x 12 m. Są one idealne dla typizacji segmentów hal uniwersalnych. Istnieje wrażenie, że im więcej będzie się stosować betonów sprężonych czy pleksiglasu, tym bardziej ekonomiczne rozwiązania przekryć uniwersalnych się otrzyma. Minimum straty kubatury nastąpi w momencie, kiedy miałyby one płaski kształt. Pozwoli to na duże oszczędności w przypadku długoletniej eksploatacji. Oświetlenie bezcieniowe można uzyskać w momencie, kiedy zastosuje się kopułki wykonane z pleksiglasu, które rozpraszają promienie słoneczne.

Optymalną siatką słupów przekrycia była by ta o wymiarach 18 x 18 m. Jest to odpowiedni wymiar, żeby spełnić różne wymagania technologiczne. Jest to przekrycie, które ma spokojne ukształtowanie. W związku z tym można je stosować w różnych zestawieniach budynków. Jest to przykład przekrycia uniwersalnego, które jednak w dalszym ciągu wymaga opracowania.

Biuro Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego zaleciło, żeby w przypadku projektów typowych, powtarzalnych i indywidualnych stosować gabaryty wysokościowe. Jest to wyjście w momencie, kiedy nie ma idealnych rozwiązań, żeby móc otrzymać materiał porównawczy.

Parametry techniczne

Hale pilaste to przykład na to, że w konstrukcję przekrycia można włączyć świetlik. To sprawia, że konstrukcja ta ma charakter użytkowej uniwersalności. Jednak nie wiąże się ona z uniwersalnością architektoniczną. Formami, które wyodrębniają się plastycznie i stwarzają silny akcent bryłowy, to zęby piły szedy. Nie można ich wykorzystywać w każdym przypadku (informacje na temat egzamin na uprawnienia architektoniczne). W związku z tym uniwersalność jest podważona. Budynki ze sztucznym oświetleniem są alternatywą dla tego typu agresywnych przekryć. Są to budynki, które nie mają nadbudówek na dachu. Sztuczne oświetlenie jest dobre, żeby w łatwy sposób dostosować się do obojętnie jakich założeń technologicznych. Jednak jest to nie do końca odpowiednia koncepcja pod względem psychicznym oraz higieny. Decyzja, w którą stronę się pójdzie nie należy do łatwiejszych. Aktualnie ciężko jest powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze.

Aeracja

Kolejnym parametrem, który wpływa na projektowanie typowych segmentów i sekcji uniwersalnych hal przemysłowych to aeracja. Dobra aeracja budynku zależy przede wszystkim od zarysu jego przekroju. Powinny tam wystąpić duże różnice wysokości w różnych przelotach (czyli tzw. „dobrze wentylujący profil budynku”). Przez to jednak powstają sprzeczności z tym, co wymagają architekci – typowe hale powinny mieć spokojną i statyczną sylwetę. Można pogodzić te dwa sprzeczne czynniki wykorzystując wentylację mechaniczną, którą coraz chętniej stosuje się w halach produkcyjnych (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Typizacja segmentów i sekcji

W przypadku typizacji segmentów i sekcji hal podstawą wyjściową dla prac projektowych oraz adaptacyjnych są:

– parametry transportu,

– parametry izolacji,

– inne parametry.

Są one tak samo ważne jak w przypadku typizacji ustrojów budowlanych.

Typizacja segmentów i sekcji budynków produkcyjnych nie jest jedyną typizacją, którą przeprowadzano. Odbywają się typizacje, które dotyczą segmentów sekcji budynków składowych, pomocniczych oraz usługowych. Przykładem działalności tego typu są opracowania segmentów typowych budynków magazynowych dla Ministerstwa Handlu Wewnętrznego (jedno- i wielokondygnacjowe).

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com