fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przebieg egzaminu na uprawnienia budowlane

Po zdobyciu wyższego wykształcenia, odbyciu zawodowych praktyk budowlanych, przychodzi pora na ostatni krok w drodze do kariery w branży budowlanej. Krokiem tym jest oczywiście egzamin na uprawnienia budowlane. Składa się on z dwóch części. Pierwszą z nich jest część pisemna, której termin wyznaczany jest przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną. Druga część to część ustna, której datę wyznacza się już indywidualnie. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Szczegóły egzaminu pisemnego

W teście pisemnym na uprawnienia budowlane znajdują się pytania jednokrotnego wyboru. W zależności od stopnia uprawnień, o jaki ubiega się kandydat, w arkuszu znajdować się będzie od 30 do 90 pytań. Zakres wiedzy, jaki ma za zadanie sprawdzić test, będzie opierał się między innymi o Prawo Budowlane oraz uzupełniające je ustawy. Na te zagadnienia przeznaczono 70% wszystkich pytań. ( więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu )

Kolejnym zagadnieniem, którego znajomość sprawdzi egzamin pisemny, będzie te o bezpieczeństwie. Na zasady BHP na placu budowy znalazło się 20% miejsca w całym teście. Natomiast ostatnim, najmniejszym, bo 10% zagadnieniem, jakie poruszy test, jest postępowanie administracyjne.

Czas egzaminu zależeć będzie oczywiście od ilości przygotowanych pytań. Przyjmuje się, że kandydat ma około półtorej minuty na zastanowienie się nad odpowiedzią na jedno pytanie. Jeśli chodzi o stronę techniczną czasu egzaminu, dokładną godzinę jego rozpoczęcia i zakończenia wyznaczy przewodniczący komisji kwalifikacyjnej lub osoba go zastępująca.

Jaki jest próg zaliczenia egzaminu na uprawnienia budowlane?

Aby pomyślnie zaliczyć pisemną część egzaminu na uprawnienia budowlane, należy udzielić poprawnej odpowiedzi na minimum 75% wszystkich znajdujących się w teście pytań. (uprawnienia architektoniczne)

Przebieg egzaminu ustnego

Termin odbycia się egzaminu ustnego może być inny dla każdego z okręgu. Jest on wyznaczany indywidualnie przez okręgową komisję kwalifikacyjną. W czasie trwania egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane kandydat dostaje zestaw, w którym, w zależności od stopnia nabywanych uprawnień, znajdzie się od 5 do 10 pytań. Zakres wiedzy będzie w głównej mierze obejmował wiedzę zdobytą w czasie trwania praktyk zawodowych.

Egzamin ustny przebiega inaczej niż pisemny. Przede wszystkim polega on na udzieleniu odpowiedzi na pytania z zestawu, który zdający losuje. W zależności od rodzaju uprawnień zestaw może składać się z 5 do 10 pytań. Oprócz odpowiedzi na pytania z zestawu, kandydat może spotkać się również z sytuacją, w której pytanie zada członek komisji. Pytanie takie będzie oczywiście ściśle wiązać się z zakresem wiedzy poruszonej w wybranym przez kandydata zestawie. ( program do egzaminu na uprawnienia na komputer )

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com