fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace poprzedzające układanie paneli

Przed montażem paneli powinny one „leżakować” w zamkniętym pomieszczeniu w którym będą ułożone przez okres 1-2 dni w okresie letnim i 2-5 dni w okresie zimowym. W tym czasie panele dostosują temperaturę oraz wilgotność do tego pomieszczenia.

Podłoże przygotowane pod panele musi być równe, gładkie, suche i stabilne. Panele mogą być układane na nowych podkładach bądź też na starych podłożach (płytkach ceramicznych, posadzkach drewnianych itp.). Najpierw należy sprawdzić równość podłoża za pomocą długiej łaty. Dopuszczalne odchyłki mogą wynosić 2 mm/m. Nierówności w podłożu betonowym można uzupełnić masą samopoziomującą lub szpachlową, natomiast dla podłoży drewnianych można zastosować płytę wiórową.

Na przygotowane, oczyszczone podłoże należy ułożyć folię paroizolacyjną z zakładem min. 10-20cm. Zabezpieczamy w ten sposób panele przed wilgocią z podłoża. Następnie należy położyć piankę lub podkład pod panele ukośnie, bądź prostopadle do ułożonej folii, aby miejsca łączeń materiałów nie nachodziły na siebie.

panele
Panele

Układanie paneli

Panele powinny być układane wzdłuż padania promieni słonecznych. W przeciwnym razie miejsca łączeń będą znacząco widoczne. Pierwszym krokiem układania paneli jest rozmierzenie pomieszczenie i zaplanowanie ułożenia tak, by ostatni rząd nie miał szerokości mniejszej niż 5cm. Pierwszy rząd paneli należy układać piórem do ściany. Jeśli ściana jest nierówna należy panele dociąć w odpowiedni, dopasowany do ściany sposób. W miejscu gdzie element styka się ze ścianą konieczne jest jego podcięcie. Z każdej strony należy zostawić szczelinę o szerokości 10-15mm. Przy ścianach, rurach, futrynach należy przewidzieć odpowiednią dylatację za pomocą klinów bądź dystansów nastawnych. Przyjmuje się że ruch podłogi jest nie większy niż 1-2mm na każdy 1 metr bieżący. Producenci zalecają wykonanie dylatacji 2 mm bez uwzględniania wielkości pomieszczeń. Sam montaż paneli opisany jest w kartach technicznych odpowiednio wybranego materiału.

 

Prace wykończeniowe

Po ułożeniu paneli należy obciąć zakład folii. Następnie można przejść do montażu listew przyściennych. Listwy mogą być mocowane na klej bądź też na łączniki systemowe (klamry). Listwy zawsze mocuje się do ściany (nigdy do podłogi).

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com