Praktyka zawodowa – to musisz wiedzieć
Jak wiadomo praktyka zawodowa jest konieczna do uzyskania uprawnień budowlanych (program z aktami na uprawnienia budowlane). Ważnym aspektem są jednak wykonywane podczas niej czynności, które decydują o tym, czy zostanie ona uznana. Aby tak się stało należy w trakcie jej trwania pełnić funkcje techniczne na budowie lub bezpośrednio uczestniczyć w pracach projektowych. Godnym uwagi jest również fakt, iż praktykę zawodową można odbywać wyłącznie pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia budowlane. Musi być ona jednocześnie członkiem samorządu zawodowego.
Kiedy można rozpocząć praktykę zawodową?
Oczywiście rozpoczęcie praktyki jest możliwe po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia. Należy pamiętać, iż odbytą praktykę potwierdza się oświadczeniem. Do września 2014 roku praktykę zawodową potwierdzała książka praktyki zawodowej (uprawnienia budowlane 2019). Jednak od 25 września przepisy te uległy zmianie za sprawą Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Od tego czasu praktykę potwierdza się wspomnianym wcześniej oświadczenie (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).
Oświadczenie potwierdzające odbytą praktykę zawodową
W świetle powyższych informacji wiemy już, iż praktykę potwierdzamy oświadczeniem. Jego wzór znajduje się w załączniku nr 1 do Rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Wzór ten obowiązuje od maja 2019 roku (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Istotnie podczas składania oświadczenia należy pamiętać również o zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej. Jednakże osoby, które ukończyły praktykę na starych zasadach i mają książkę praktyki zawodowej również będą miały zaliczoną praktykę. Wówczas dołącza się ją do wniosku o nadanie uprawnień budowlanych. Oczywiście warunkiem jest spełnienie wymagań określonych w przepisach.
Co zawiera zbiorcze zestawienie praktyki zawodowej?
Z pewnością w zbiorczym zestawieniu praktyki musi znaleźć się szereg różnych informacji. Przede wszystkim będą to: nazwa wykonanego zadania, czas oraz forma praktyki, dane osoby kierującej praktyką (uprawnienia budowlane – egzamin). Ważnym aspektem jest także czas liczenia praktyki zawodowej. Otóż zaczyna się ją liczyć od pierwszego wpisu dokonanego w zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej. Oczywiście należy pamiętać, że izba prowadząca postępowanie kwalifikacyjne weryfikuje praktykę zawodową bazując na oświadczeniu dostarczonym przez kandydata.