Praktyka zawodowa na uprawnienia budowlane
Temat praktyki zawodowej w kontekście uprawnień budowlanych jest pełen wątpliwości. Wprowadzone Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia jedenastego września 2014 roku dotyczące spraw samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie wprowadziło wiele nieścisłości. Dane rozporządzenie wygasło w lutym w 2019 roku.(akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane)
Zawarte w nim zapisy znajdują się w ustawie prawa budowlanego. Nie rozwiązuje to żadnych problemów dotyczących kwestii praktyki zawodowej. Naczelnym warunkiem umożliwiającym przystąpienie do egzaminu jest odpowiednia ilość godzin praktyki zawodowej.
Do przystąpienia do egzaminu na uprawnienia budowlane potrzebne jest doświadczenie. Osoba z uprawnieniami otrzymuje pozwolenie na sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Powinna posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną w swojej specjalności. Posiadane doświadczenie zapewnia o poczuciu odpowiedzialności i świadomości w posługiwaniu się uprawnieniami.(egzamin ustny na uprawnienia budowlane)
Praktyka zawodowa – udokumentowanie
Praktykę zawodową można zacząć dokumentować po trzecim roku studiów. Dlatego osoby z tytułem zawodowego technika i mistrza mają już tę możliwość. Podobnie jest przy posiadaniu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika.
Wyżej wymienione rozporządzenie własnie te zmiany wprowadziło. Praktyka
powinna być zatwierdzona przez patrona lub kierownika. Osoba nadzorująca
praktykę powinna mieć uprawnienia bez ograniczeń w tej samej specjalności co praktykant.
Dopuszczalne są praktyki pod nadzorem osoby z uprawnieniami w zakresie ograniczonym.
Tę kwestię należy uzgodnić z odpowiednią miejscowo izbą okręgową.(program na uprawnienia
budowlane)