fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praktyka zawodowa: podstawowe informacje

Praktyka zawodowa to niezbędny etap zdobywania uprawnień budowlanych bez względu na to, czy staramy się o uprawnienia łączne czy oddzielne. Należy jednak pamiętać, że nasza praktyka zawodowa zostanie zaliczona tylko wtedy, gdy będziemy podczas niej wykonywać konkretne czynności. Chodzi tu o bezpośredni udział w działaniach projektowych lub sprawowanie funkcji technicznej na budowie. Taka praktyka musi być wykonywana pod okiem osoby, która już posiada odpowiednie uprawnienia budowlane i to w wybranej przez kandydata specjalności. Sama praktyka musi tyczyć się wybranej specjalności. Gdy praktyka odbywa się poza granicami Polski, nadzorujący praktykę musi mieć uprawnienia wymagane w danym kraju. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Praktyka zawodowa: administracja rządowa

Przepisy mówią, że do praktyki zawodowej możemy także zaliczyć różnego rodzaju prace inspekcyjno-kontrolne. Odbywają się one w organach nadzoru budowlanego. Praktykant mógłby też zgłosić się do prac w organach administracji rządowej. Może też wybrać jednostki samorządu budowlanego, które realizują zadania zarządcy drogi publicznej. Do jego obowiązków należałoby wykonywanie czynności na placu budowy, fachowa ocena zjawisk oraz samodzielne rozwiązywanie problemów architektonicznych i techniczno-organizacyjnych. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Praktyka zawodowa: infrastruktura kolejowa

Kandydat do uprawnień budowlanych mógłby też odbyć swoją praktykę zawodową przy pracach u zarządcy infrastruktury kolejowej. Uznaje się także pracę w podmiotach odpowiadających za prawidłowy stan techniczny infrastruktury kolei, działających na zlecenie wspomnianego zarządcy. Praktykant powinien wykonywać czynności na placu budowy lub czynności inspekcyjno-kontrolnych. W jego pracy będzie się liczyła fachowa ocena stanu technicznego budowli oraz urządzeń budowlanych. Ponadto oczekuje się profesjonalnej oceny zjawisk i rozwiązywania zagadnień o charakterze techniczno-organizacyjnym i architektonicznym. (testy uprawnienia budowlane)

Warto wiedzieć przed rozpoczęciem praktyki

W wymienionych powyżej sytuacjach czas praktyki należy w odpowiedni sposób wydłużyć. Dwa lata pracy liczy się niestety jako tylko rok praktyki na budowie. Z tego względu praktyka zawodowa w powyższych miejscach trwa dwa razy dłużej. Warto to wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się nad miejscem odbywania naszej praktyki. (uprawnienia budowlane – egzamin)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com