fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zadania posadzkarza

Posadzkarz to osoba pokrywająca powierzchnię podłogi różnymi materiałami. Wśród nich można wyróżnić między innymi stosowane najczęściej posadzki gresowe, wykładziny dywanowe, wykładziny PCV, posadzki kamienne (granit, marmur itd.) ale również płytki szklane, płytki z tworzyw mineralnych i sztucznych. Posadzkarz układa również panele oraz deski i klepki drewniane. Do jego obowiązków należą również odnowienie i konserwacja istniejących i zniszczonych przez użytkowanie podłóg. Swoje obowiązki wykonuje głównie na podstawie życzenia klienta, ale czasami zdarza się że otrzymuje zlecenia lub dane wykonania na rysunkach technicznych (np. w przypadku układania płytek gresowych z określonym wzorem kolorystycznym).

Prace posadzkarskie należy rozpocząć od sprawdzenia, czy podłoże na które ma być nałożona dana posadzka jest równe i czyste. W przypadku występowania nierówności podłoże należy wyrównać poprzez nałożenie specjalnych mas wyrównujących, np. mas żywicznym, epoksydowych itd.

 

Ułożenie posadzek można podzielić na dwa rodzaje: układanie na sucho i na mokro.

 

Układanie posadzki na mokro

Ułożenie posadzki na mokro rozpoczyna się od wykonanie wylewki w betoniarce. Najczęściej stosowaną wylewką jest wylewka cementowa, do której wykonania używa się cementu, piasku i wody w określonych proporcjach. Rzadziej wykonuje się w obecnych czasach posadzkę lastrykową, która polega na dodaniu do cementu i wody grysu marmurowego, czyli kruszywa z naturalnego kamienia. Najmniej popularna jest wylewka skało-drzewna. Jest to połączenie mieszanki drewna i środków wiążących z wodą.

Składniki mieszane są w betoniarce, a następnie przenoszone wiadrami lub przy użyciu taczki w miejsce ich wbudowania. Mieszankę rozprowadza się na uprzednio przygotowanej posadzce przy użyciu deski zacierając posadzkę po prowadnicach. Prace wykonuje się kolejno na mniejszych obszarach na które podzielono całe pomieszczenie. Posadzkę pozostawia się do związania na okres do 3 dni, a następnie szlifuje elektryczną szlifierką lub zaciera ręcznie do uzyskania pożądanej, gładkiej powierzchni. Brzegi podłogi wykonuje się w formie listew cementowych lub drewnianych zgodnie z życzeniem klienta.

 

Układanie posadzki na sucho

Posadzki układane na sucho to te wykonane z kamieni naturalnych i sztucznych. Należą do nich płytki ceramiczne, klinkierowe, deski, parkiet, wykładziny dywanowe i wykładziny z tworzyw sztucznych. Wszystkie wymienione materiały można układać na przygotowanym podłożu cementowym. Osoba wykonująca prace przy posadzkach na sucho obiera i sortuje materiał, tak aby był odpowiedni pod względem wymiarów, odcieni, kształtu, jakości itd Niewielkie nawet zaburzenia w kolorystyce lub wymiarach mogą spowodować duże nierówności lub pogorszenie względów wizualnych. Posadzkarz nakłada na posadzkę cementową lub dany materiał cienką warstwę kleju i nakleja materiał posadzkowy na przygotowane podłoże. Po wyschnięciu podłogi posadzkarz uzupełnia spoiny fugą lub klejem o ile jest to konieczne. Połączenie podłogi ze ścianami przykrywa się listwami cokołowymi wykonanymi z materiału odpowiadającego temu użytemu do wykonania posadzki.

 

Rodzaje nawierzchni

Posadzkarze bardzo często specjalizują się w układaniu jednego tylko rodzaju posadzki. Osoby, które specjalizują się w układaniu parkietu, czyli deszczułek drewnianych, nazywane są parkieciarzami. Rozpoczęcie ułożenia powierzchni podłóg należy wówczas rozpocząć od przygotowania powierzchni, podobnie jak w przypadku posadzek układanych na mokro. Posadzka taka musi być równa i wolna od zanieczyszczeń. Następnie parkieciarz przygotowuje klepki docinając je do pożądanej długości. Jest to ważne gdy klepki układa się w tzw. „jodełkę”, ponieważ wówczas takich docięć jest znacznie więcej niż przy prostym ułożeniu. Niekiedy zamiast pojedynczych desek używa się gotowej mozaiki, czyli połączonych kilku klepek. Stosowane są również tzw. rozwiązania inkrustowane, czyli wykonane z wzorami z różnego rodzaju drewna. Ułożoną podłogę szlifuje się cykliniarką tak, aby powierzchnia była gładka. Następnie oczyszcza się ją z pyłu i innych zanieczyszczeń i lakieruje bądź woskuje. Po ułożeniu drewna parkieciarz przechodzi do ułożenia listew drewnianych

Innym rodzajem materiału stosowanego na posadzki są wykładziny dywanowe lub wykładziny z tworzyw sztucznych.

Urządzenia stosowane przez posadzkarza to między innymi betoniarki, szlifierki kątowe, cykliniarki. Do małego sprzętu zaliczyć zaś można: ołówki, miarkę, młotki pędzle, poziomice, teodolit, szpachle, noże do przycinania itd.

Posadzkarze poza wykonywaniem nowych posadzek często zajmują się naprawieniem już istniejących. Reparacje dotyczą wymiany uszkodzonych fragmentów, zniszczonych płytek, czy uzupełnienie zniszczonych miejsc w posadzce cementowej. W niewielkiej firmie posadzkarze zazwyczaj sami szukają sobie zleceń, prowadzą rozliczenia oraz księgowość i kosztorysy wykonanych prac.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com