fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Media pompowane w oczyszczalniach

W oczyszczalniach ścieków pojawiają się rozmaite media, o których nie zawsze się myśli. To nie tylko ścieki surowe, oczyszczone czy osady ściekowe. Do tego dochodzą między innymi puply piaskowe, szlamy czy też wody technologiczne, a to tylko mała grupa z tego, co jeszcze może pojawić się w oczyszczalniach. Ciecze te zaliczają się zarówno do newtonowskich, jak i nienewtonowskich, przez co mają przeróżne właściwości fizykochemiczne. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Pompy do oczyszczalni ścieków
Pompy do oczyszczalni ścieków

Kryteria wyborów

Wybierając pompy do oczyszczalni ścieków należy zdawać sobie sprawę z tego, jakie materiały do nich trafiają. Opisane są powyżej, aby wzmocnić wiedzę o tym elemencie. Mając to na uwadze, należy zadbać o pompę wysokiej jakości, niezawodną, efektywną energetycznie i często również odporną na kawitację. To ostatnie jest naprawdę niebezpieczne dla pompy. Gwałtowne przemiany z fazy ciekłej w fazę gazową, mogą wpłynąć na całą konstrukcję, a nawet ją zniszczyć. (program egzaminu na uprawnienia)

Wybór pompy komplikuje fakt wszelkich rozwiązań oczyszczalni, zależności od ilości i rodzaju dopływających ścieków czy też technologia oczyszczania wykorzystywana w danym miejscu.

Pompy do ścieków surowych

Takie pompy kierują ścieki do urządzeń oczyszczania biologicznego. Umieszcza się je za kratami czy piaskownicami. Ich celem jest podniesienie podczyszczonych ścieków do poziomu, dzięki którym przepłynie od do kolejnych instalacji. Można je podzielić na kilka kategorii, najczęstsze to jednak te dwie: (uprawnienia budowlane 2021)

  1. Pompy zatapialne – takie montowane pod wodą;
  2. Samozasysające popy – te unoszą ścieki na wysokość 8/10 metrów;
  3. Czerpadło śrubowe – tak zwana śruba Archimedesa.

Dobór pompy

Dobierając pompę do ścieków surowych, należy wcześniej wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników: (uprawnienia budowlane kontakt)

  1. Typ pompy (opisane powyżej);
  2. Rozwiązania konstrukcyjne pompy oraz materiałów na jej elementy;
  3. Materiały oraz dokładny rodzaj pompy;
  4. Parametry znamieniowe – czyli wydajność i poziom podnoszenia.

Dobór pompy nie jest łatwy, ale powinien wykonany być tak, aby służyła ona nie tylko efektywnie, ale i przez wiele lat. Należy zadbać o jakość produktu i upewnić się, że jest on przygotowany na pracę w danej oczyszczalni. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę wszelkie opisane czynniki, zarówno typ pompy, jak i sposób oczyszczania ścieków i ich rodzaje. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com