fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Osad z którego powstała kreda

Kreda swoje powstanie zawdzięcza osadowi, który znajdował się na dnie jezior (uprawnienia budowlane 2021). Składa się ona z płytek wapiennych oraz kulek i wapiennych prehistorycznych skorup drobnoustrojów. Wapień kredowy powstaje z twardych rodzajów kredy. Kreda, która występuje w czystym stanie czyli tzw. kreda pisząca ma białą barwę. Jej twardość jest stosunkowo niewielka i szybko się łamie podczas pisania. Zarówno wapienie kredowe, które zawierają tlenek żelaza i glinkę, jak i kreda są szarej barwy lub też może być ona żółtawa.

Osad z którego powstała kreda
Osad z którego powstała kreda

Zastosowanie kredy w branży budowlanej

W branży budowlanej kreda wykorzystywana jest przy malarskich robotach oraz przy kitach. Wapienniczy przemysł pokładów kredowych nie wykorzystuje eksploatacji kredy, ponieważ jest ona bardzo miękka i nie nadaje się do kręgowych ani szybowych pieców. Wyjątkami są twarde odmiany kredy, które są bardziej zbite. Jeżeli posiadają domieszki, stanowią wtedy bardzo dobry surowiec przy wypalaniu wapna. Kredowe wapienie stosuje się głównie w krajowym cementowym przemyśle. Wapienie kredowe oraz kredę możemy odnaleźć aż w pięciu rejonach na terenie Polski. Są to obszary nadnidziańskie, opolskie, jarosławskie, szczecińskie oraz lubelskie. Na tych terenach wapienie przyjmują często marglisty charakter. Czasami nawet stają się marglami (testy uprawnienia budowlane).

Starsze formacje trzeciorzędowych wapieni

Trzeciorzędowe wapienie są starszymi formacjami, które możemy spotkać w Tatrach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Są one wytrzymałe oraz trwałe. Do trzeciorzędu młodszego i średniego można zaliczyć wapienną opokę. Jest to skała przepojona rozpuszczalną krzemionką. Występuje w okolicach Pińczowa, Do trzeciorzędu można zaliczyć także piaskowcowy wapień, który nazywany jest także pińczowskim kamieniem. Znajduje się także w tych samych okolicach. Nie należy zapominać także o wapieniach pochodzących z okolic Szydłowca, Stopnicy, Tomaszowa oraz Opatowa.

Pińczowski rodzaj kamieni

Pińczowski kamień można bardzo łatwo wydobyć oraz obrabiać przy pomocy siekierki. Stosowany jest w miejscowej budowlance gospodarczej oraz mieszkaniowej. W dawnych czasach dostarczano go na place budowy domów, aż do Krakowa. Bez dwóch zdań pińczowski kamień jest surowcem, który po powstaniu kolejowej linii Kielce – Busko – Pińczów może być bardzo pożądanym budowlanym materiałem, o dużo większym niż do tej pory zasięgu. Trzeciorzędowe wapienie można używać przy wypalaniu w polowych piecach wapna na lokalne potrzeby. Nie mają one jednak zastosowania przy produkcji wapna na przemysłową dużą skalę (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com