fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ogrzewanie podłogowe – inteligentne systemy

Równomierny rozkład temperatury, energooszczędność oraz automatyzacja – nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego zapewniają nam komfort cieplny przez cały rok. Choć dawniej stosowano je tylko w nowo powstałych budynkach, dziś już wiemy, że można je zamontować również na istniejącym podłożu, bez konieczności kucia podłogi. Pozostaje wybór więc odpowiedniego systemu. Jak go dobrze wybrać?(uprawnienia budowlane kontakt)

Ogrzewanie podłogowe

Zalety

 Przez wiele lat ogrzewanie podłogowe było uważane za odpowiednie jedynie do nowobudowanych obiektów. Wynikało to przede wszystkim z kosztów związanych z koniecznością wprowadzania wielu zmian, jak np. kucie podłóg, ale również z ograniczeń montażowych, np. za niskich pomieszczeń lub drewnianych stropów. Dostępne dziś systemy zapewniają głównie minimalną wysokość instalacji, nawet do 1,5 cm, niewielką wagę oraz inteligentne sterowanie, które zarządza komfortem cieplnym domowników. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z instalacją ogrzewania podłogowego?(uprawnienia budowlane 2022)

  • Swobodne projektowanie – nowoczesne koncepcje architektoniczne wymagają zastosowania przemyślanych rozwiązań grzewczych, które będą komfortowe w użytkowaniu oraz energooszczędne podczas eksploatacji; ogrzewanie podłogowe umożliwia ich swobodne projektowanie.
  • Równomierny rozkład temperatury – jedną z kluczowych zalet ogrzewania podłogowego jest zapewnienie jednakowej temperatury w każdej części danego pomieszczenia. Dzięki temu eliminujemy powstawanie stref bardziej ciepłych oraz tych niedogrzanych, których wykluczenie, w przypadku tradycyjnych rozwiązań, bywa niemożliwe.
  • Pełna automatyzacja – inteligentne systemy umożliwiają wygodne sterowanie temperaturą ogrzewania podłogowego we wszystkich pomieszczeniach w budynku. Sterowniki Uponor mogą zostać połączone z istniejącym już w danym budynku z systemem BMS.
  • Energooszczędność – ogrzewanie płaszczyznowe należy z kolei do rozwiązań niskotemperaturowych, dzięki czemu doskonale współpracuje z alternatywnymi źródłami ciepła, jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.(uprawnienia budowlane program)

Ponadto systemy Uponor, dzięki swojej wysokiej wydajności, spełniają wymagania najważniejszych, międzynarodowych certyfikatów zrównoważonego budownictwa, jak np. LEED, BREEAM czy DGNB.(uprawnienia budowlane)

Dlaczego warto je zainstalować?

Ogrzewanie podłogowe zapewnia bardzo dobre i równomierne ogrzanie całego pomieszczenia. Bez chłodniejszych oraz cieplejszych miejsc, a także wrażenia zimnej podłogi. Wszystko dlatego że – w przeciwieństwie do grzejników – nie dostarczamy ciepła tylko w jednym miejscu, z którego ma się ono dopiero rozprzestrzenić na pomieszczenie. Ciepło oddaje nasza cała podłoga. Przy tym uzyskujemy korzystny pionowy rozkład temperaturowy. Najcieplej jest w pobliżu stóp, minimalnie chłodniej jest w głowę. Odbieramy to zdecydowanie jako komfortowe. Należy jednak od razu zastrzec, że ogrzewana podłoga ma z założenia niską temperaturę. Prawidłowo wykonana nie powinna być nawet delikatnie ciepła w dotyku. Ma być neutralna, tyle że nie zimna, nawet jeżeli jest pokryta posadzką odbieraną przez nas zwykle jako zimna w dotyku. Najlepszym przykładem są tutaj płytki ceramiczne. Są polecane na ogrzewane podłogi, ponieważ bardzo dobrze przenika przez nie ciepło. Gdy ogrzewanie podłogowe działa prawidłowo, odbieramy je jako neutralne. Natomiast poza sezonem grzewczym (albo we wnętrzach z grzejnikami) będą wydawały się nam trochę chłodne. I to nawet wówczas, gdy mamy obiektywnie dość wysoką temperaturę 20-24°C. Jeżeli natomiast ogrzewana podłoga wydaje nam się ciepła w dotyku to najlepszy znak, że jej temperatura jest nazbyt wysoka. Wyniki prowadzonych od dziesiątków lat badań dowodzą, że temperatura powierzchni podłogi powyżej 24-25°C jest przez większość ludzi odbierana jako powodująca duży dyskomfort. Z kolei krążące od lat negatywne opinie, np. że od ogrzewania podłogowego puchną nogi, to konsekwencja działania podłogówki w budynkach, gdzie jej temperatura była zbyt wysoka. Zwykle zwyczajnie dlatego, że inaczej w zbyt słabo izolowanych pomieszczeniach nie było dość ciepło.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com