fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ogrzewanie nadmuchowe – zalety

Ogrzewanie nadmuchowe to takie, w którym nośnikiem ciepła jest powietrze.

Systemy ogrzewania wykorzystujące powietrza stosuje się w obiektach, które posiadają instalacje klimatyczne oraz wentylacje mechaniczne. (testy 2019 uprawnienia)

Ogrzewanie nadmuchowe
Ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie nadmuchowe zapewnia komfort cieplny w wyziębiony wnętrzach, w bardzo szybkim tempie, właściwie zaraz po włączeniu ogrzewania i dzięki temu możemy szybko uzyskać pożądaną temperaturę. To ułatwia racjonalne zarządzanie energią. W ten sposób można uzyskać spore oszczędności.

Zwłaszcza takie rozwiązania zalecane są w budynkach o lekkiej konstrukcji szkieletowej, gdzie nie ma masywnych przegród budowlanych, które kumulują dużo ciepła. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Ogrzewanie nadmuchowe można wykorzystać także do wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń.

Tutaj można zaoszczędzić na inwestycji niezależnych od siebie systemów. Jest to dobra propozycja dla osób, które chcą posiadać wentylację mechaniczną i klimatyzację.

Dużą zaletą jest brak ryzyka uszkodzenia tego systemu przez mogącą zamarznąć wodę, brak czy występowania wycieków. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Budowa instalacji centralnego ogrzewania nadmuchowego

Instalacja centralnego ogrzewania nadmuchowego składa się zazwyczaj z urządzenia podgrzewającego powietrze oraz sieci kanałów. Kanałami takimi rozprowadza się ciepło. Tutaj urządzeniem grzewczym jest nagrzewnica, która zwana jesteś piecem nadmuchowym. Ciepło pozwala podgrzewać powietrze, które jest zasysane z pomieszczeń przez wentylator i ponownie w jest do nich nawiewane po podgrzaniu. Najczęściej paliwem do pieca nadmuchowego jest gaz albo olej opałowy. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Powietrze nawiewane jest do pomieszczeń przez kratki, jest doprowadzane ze źródła ciepła kanałami gotowymi, blaszanymi które są zaizolowane wełną mineralną.

Zwyczaj kratki umieszcza się w posadzce, w suficie lub na ścianach. Częściej wybór, gdzie umieści się kratki wiąże się z decyzją i łatwością doprowadzania do niego kanałów. Powietrze, które jest nawiewane do pomieszczeń musi też mieć możliwość powrotu do pieca przez tak zwaną czerpnię wewnętrzną. Jest to wlot do kanału zasysającego powietrze z wnętrza domu do pieca nadmuchowego. W małych budynkach np. jednorodzinnych wystarczy tylko jedna czerpnia. (program uprawnienia architektoniczne)

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com