fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ogrodzenie działek budowlanych

Ogrodzenie działek budowlanych

Budowa płotu wiąże się z prawnymi regulacjami. Postawienie ogrodzenia powinno być wcześniej skonsultowane z odpowiednim narządem prawnym,dzięki któremu uzyskami takie informacje jak:

  • Kiedy należy zgłosić budowę płotu do urzędu,
  • Kto poniesie koszty tej inwestycji,
  • Gdzie wolno nam go wybudować.
Ogrodzenie działek budowlanych

Budowa ogrodzenia, co warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do budowy warto mieć plan oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu będziemy znali szczegółowy wyrys granic między nieruchomościami, zabudowami oraz drogami, a przede wszystkim cech i rodzaju ogrodzenia, do których należy się zastosować takich jak na przykład:

  • Maksymalną wysokość płotu,
  • Kolor oraz materiał, z którego nie może być wykonany.

Budowę ogrodzenia należy zgłosić tylko w wyjątkowych sytuacjach takich jak:

  • Wysokość płotu ma przekroczyć 2,2 m, licząc od poziomu gruntu,
  • Płot ma spełniać rolę muru oporowego,
  • planujemy budowę lub remont ogrodzenia od strony miejsc publicznych.

Budowa ogrodzenia pozwolenie na budowę

We wszystkich innych przypadkach na budowę ogrodzenia nie jest wymagane pozwolenie zgodnie z nowelą prawa budowlanego z grudnia 2016r.

Samo ogrodzenie musi spełniać pewne wymogi które określił Minister Infrastruktury w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002. Głównym założeniem tej ustawy jest budowa płotu, który nie stwarza zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt. Ogrodzenia poniżej 1,8 m nie mogą posiadać następujących elementów:

  • ostrych zakończeń,
  • drutu kolczastego,
  • tłuczonego szkła,
  • innych podobnych materiałów.

Wymogi dotyczące bramy wjazdowej mówią, iż szerokość minimalna w zabudowie jednorodzinnej to 2,4 m. Zaś minimalna szerokość furtki to 0,9 m w zabudowie jednorodzinnej.

Gdzie można postawić ogrodzenie na sąsiadujących działkach i kto ponosi za nie koszty? Najbezpieczniejszym ruchem przy stawianiu ogrodzenia jest postawienie go w obrębie naszej działki, zaś najlepiej na linii rozgraniczającej sąsiednie posesje. W przypadku postawienia ogrodzenia graniczącego z posesją sąsiada jest potrzebna zgoda właściciela działki obok. W przypadku wyrażenia zgody można zbudować płot, jednak nie można wymagać partycypacji w kosztach budowy. Nie określono żadnego przepisu regulującego tę kwestię, dlatego przyjmujemy, że całość kosztów ponosi inicjator takiego przedsięwzięcia. W przypadku nabycia działki z już postawionym płotem, sąsiad nie ma prawa się domagać od nas zwrotu części kosztów poniesionych na budowę płotu.

Co do ogrodzenia działki odm frontu, zgodnie z przepisami, nie może ono przekraczać linii rozgraniczającą drogę, nawet jeśli granica działki znajduje się poza tą linią. W innym przypadku należy cofnąć linie ogrodzenia tak, aby spełniała dane wymogi. W przypadku skrzyżowań, właściciel jest zobligowany do ścięcia narożnika płotu tak, aby nie ograniczała widoczności kierowcą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com